Сезон окрошки вже почався. Кожна господиня готує її за своїм унікальним рецептом і протягом життя застосовує різні способи змінити її смак. Однак є деякі секрети, які варто було б запам'ятати всім. Ми розповімо, що псує окрошку і як її краще готувати. Також ми писали: як зробити, щоб оладки були пишними: 1 компонент зробить їх повітряними кульками.
Окрошка в своїй суті таке блюдо, яке у кожної господині виходить по-своєму. Хтось заправляє її квасом, хтось кефіром, хтось любить з гіркуватістю, а хтось ніжну. Однак є інгредієнт, який частіше псує блюдо, ніж робить його смачним, і це - редис.
Невдалий сорт редису в поєднанні з іншими складовими може зробити окрошку неприємною і гіркою на смак.
Також важливий нюанс: не варто використовувати огірок, очищений від шкірки. М'якоть огірка не дасть того смаку, який повинен дати повноцінний огірок.
Найчастіше окрошка виходить досить прісною на смак, якщо уникати одного дуже важливого секрету під час приготування. Головну насиченість смаку окрошки надає зелень, проте не просто її наявність, а правильне додавання. Перед тим, як додати цибулю і вітамінний пучок в окрошку, його необхідно дрібно нарізати і перетерти з сіллю до тих пір, поки зелень не дасть аромат і сік. Тільки після того, як це станеться - можна додавати в окрошку.
Всі інгредієнти в окрошки повинні правильно з'єднатися між собою, проте не всі господині переконані в тому, що це блюдо необхідно наполягати.
Якщо ж ви все-таки вирішили це зробити - нехай стоїть близько двох годин.
Сама по собі окрошка досить недовговічний продукт, проте її можна зберігати в незвичному вигляді. Якщо ви не плануєте з'їсти окрошку найближчим часом, збережіть нарізані інгредієнти окремо. Так вони можуть пролежати близько двох діб.
Дивіться відео, в якому ведучі популярної програми готують класичну окрошку:
Також вам може бути цікаво: