Гречка, пшоно, манка, горох і вівсянка – це все в більшій або меншій кількості присутній в кожному будинку, і кожна господиня розмірковує - в чому зберігати крупи найкраще.
Главред дізнався головні правила зберігання "сипучих".
Краща тара для зберігання круп - скло. В ідеалі посуд повинен мати прямокутну або квадратну форму, або хоча б пару паралельних сторін. Вся справа в ергономіці: трилітрові банки підходять для зберігання і добре закриваються, але їх незручно розставляти поруч. А в ємностях з плоскими сторонами забезпечується компактна організація простору.
Прекрасно підходять керамічні посудини з щільно прилеглою прогумованою кришкою (з силіконовою прокладкою). Зазвичай у них продуманий і привабливий дизайн, який доповнює кухонний затишок. Кераміка легко очищається, але важкувата і крихка.
Читати такожСкільки можна зберігати овочі - корисна пам'ятка господинямКонтейнери для зберігання круп повинні бути зручними. Якщо в контейнері передбачена кришка з дозатором, ви легко відсипите потрібну кількість продукту, не торкаючись до вмісту ємності.
Відповідь на це питання викликає тільки нові питання. По-перше, є ризик утворення конденсату сипучих продуктів. По-друге, це незручно в плані економії простору: круп багато, а полки в холодильнику невеликі. У морозилці радять потримати крупи не більше 4 днів для профілактики утворення личинок, але не довше.
Заводська пластикова упаковка або картонні коробки для цих цілей не підходять взагалі. Не можна зберігати крупи в поліетилені та папері окислюються жири і розмножуються комахи.
Вам може бути цікаво: