Мигдаль давно завоював заслужену славу корисного і поживного горіха. У його плодах міститься велика кількість цілющих жирних кислот омега‑3. Це дозволяє насичувати організм корисною альфа‑ліноленовою кислотою.
У багатьох виникає питання - як правильно їсти мигдаль, адже продукт позитивно впливає на роботу мозку, а також помітно покращує пам'ять і оберігає організм від розвитку небажаних розладів і депресії.
Навіть будучи впевненим в тому, що мигдаль позитивно впливає відразу на кілька функцій організму, не варто переборщувати і зловживати плодами. Адже навіть найкорисніший продукт при надмірному вживанні може мати негативний вплив на організм.
Норма вживання солодкого мигдалю для дорослої людини:
Відповідь на це питання лежить на поверхні – в разі помірного вживання мигдалю негативних наслідків для організму бути не повинно. Більш того, вчені говорять в один голос про те, що невелике число мигдальних горішків (жменька) при щоденному вживанні здатне благотворно вплинути на функціонування кишечника. І цьому є пояснення, адже мигдаль підвищує вироблення організмом масляної кислоти — бутирату, яку давно знають, як один з основних стовпів зміцнення клітин кишечника.
Мигдаль є не тільки смачним, але і корисним продуктом. При цьому існує категорія людей, яким медики радять звернути увагу на цей горіх. Адже мигдаль давно визнаний продуктом, який благотворно впливає на роботу серця, а також стабілізує рівень холестерину. Додамо, що встановлено позитивний вплив вживання мигдалю на зниження загроз серцево-судинних хвороб.
Попри те, що мигдаль дійсно є дуже корисним продуктом, є категорія людей, яким він категорично протипоказаний.
Кому не радять зловживати мигдалем:
Читайте більше: