Сало здавна було одним з основних страв на столі. Це й не дивно, при правильному зберіганні продукт зберігається довго, а його корисні і поживні властивості відомі всім.
Крім того, сало – це невибагливий продукт, адже воно практично завжди готове до вживання і його можна відразу подавати до столу.
У багатьох країнах сало залишається популярним продуктом. Однак в Україні воно стало справжнім культом. Існує безмежна безліч рецептів і способів його приготування. Багатьом подобається не тільки звичайне солоне сало, а й варене, копчене і смажене. Крім того, сало також використовують для шпигування м'яса, у якому немає сала. Додамо, що існують рецепти, які рекомендують використовувати сало в кондитерських стравах.
Більше на цю тему читайте у матеріалі Главреда: "Чи можна смажити м'ясо на салі: несподівана відповідь просто вразить наповал".
При вживанні сала важливо дотримуватися простого правила - краще залишитися трохи голодним, ніж переїсти і страждати розладом. Відомо, що найкраще сало засвоюється разом з сирими овочами. Його також можна заправляти невеликою кількістю яблучного або виноградного оцту, або нерафінованою рослинною олією. Невеликий шматочок сала дає 9 кілокалорій енергії і він корисніше, ніж булка або пиріжок.
З давніх-давен свиняче сало вважалося продуктом для простого народу і це неспроста. Люди давно помічали, що цей недорогий продукт ідеально підходить для тривалого зберігання. З ним не було проблем протягом декількох місяців, при цьому сало було джерелом корисних калорії в зимові холоди. Саме це і послужило причиною того, що і через сотні років сало залишається українським національним продуктом.
Є відразу кілька варіантів вживання сала в їжу:
Додамо, що нерідко сало називають шпиком. Це слово похідне від Speck, проте фактично є все тим же салом.
Більше новин: