Поспіх, суєта і навантаження нерідко призводять до того, що ми забуваємо про розпочаті справи й плутаємося в завданнях. Іноді наслідком цього стає згоріла каша або чайник. Однак те, що посуд покривається чорним гаром зовсім не означає, що його потрібно утилізувати.
Згорілий чайник - не біда. Гар, який утворюється на зовнішній стороні стінок посуду від вогню плити - досить легко, але ретельно відмивається. А ось для того, щоб очистити чайник зсередини - доведеться докласти трохи більше зусиль.
Після того, як ви відмиєте чайник зовні, поставте його з водою знову на вогонь і чекайте закипання. Після того, як вода закипить - можна сміливо додавати близько 4 чайних ложок соди і кип'ятити далі ще кілька хвилин. Коли це завдання буде виконано - воду необхідно вилити, а чайник сполоснути. Цей метод допоможе впоратися з неприємними наслідками.
У згорілого чайника є не тільки косметична проблема, але і неприємний аромат. Навіть з цим гнітючим наслідком можна впоратися. Для того, щоб це зробити, вам знадобиться два пакети лимонної кислоти.
Засипте їх в чайник і залийте одним літром води. Коли ви це зробите, чайник повинен прокипіти. Під час кипіння можна буде побачити, як від дна і стінок відділяється накип. Однак головне не це - лимонна кислота зможе позбавити чайник від неприємного аромату.
У тому випадку, якщо ваш чайник все ж згорів, не варто боятися пити з нього воду. Теоретично - ніякої шкоди вона не принесе. Однак для безпеки все ж варто виконати два способи очищення, про які ми написали вище і надалі використовувати чайник, наприклад, зі свистком.
Також вам може бути цікаво: