Прийменник "по" так влився у наше мовлення, що часто ми його вживаємо навіть у тих випадках, коли він є недоречним. Наприклад, не можна казати "приїхав по своїх справах", правильно – "приїхав у своїх справах".
Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці пояснив, як правильно вживати прийменник "по", у яких випадках він буде доречним, а в яких – його краще замінити.
"Прийменник "по" в українській мові значно рідше вживається, і я ось те "по" чую де треба і де не треба. Ось приклад: "шукати по алфавіту" – правильно сказати "шукати за алфавітом", "завуч по виховній роботі" – правильно "завуч з виховної роботи", – зазначає Авраменко.
Мовознавець наголосив, що російському "по" в українській мові може відповідати:
Але є випадки, коли правильно буде вживати саме прийменник "по", а не будь-який інший.
"А коли ж вживають прийменник "по"? Здебільшого тоді, коли вказують на дію, спрямовану на якусь поверхню. Наприклад, "стукати по дошці" або "бити по плечу". А ще коли кажуть про напрям дії: "піти по воду", "піти по гриби". Ні в якому разі не "за водою", не "за хлібом" і не "за грибами", – пояснив мовознавець.
Дивіться відео з поясненням Авраменка, як правильно казати – "піти за хлібом" чи "по хліб":
Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).
Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.
Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.
Раніше Авраменко пояснив, як правильно казати – мешканці чи жителі. Ці два слова можуть викликати плутаницю у мовленні.
Також раніше мовознавець Авраменко пояснив, що означає слово "кшталт". Через незвичне звучання і не досить зрозуміле значення багато українців уникають цього слова.
Вас також може зацікавити: