Як добре взимку насолоджуватися свіжозамороженим фруктами і ягодами - з них можна пекти ароматні пироги, робити желе, варити смачні компоти…
Главред розбирався, яким чином правильно заморожувати сливу, аби вона не втрачала своїх корисних властивостей та добре зберігалася.
Відзначимо, заморожувати можна сливи абсолютно будь-якого сорту - дуже маленькі рекомендують класти до морозилки цілими з кісточками, а взимку варити з них ароматні компоти. Сливи великого і середнього розміру варто заморожувати половинками - їх можна додавати до соусів та в різну випічку, попередньо перед цим, звісна річ, розморозивши.
Для того, аби насолоджуватися взимку свіжими сливами, слід знати прості секрети їхньої правильної заморозки:
У морозилці плоди запросто можуть зберігатися протягом цілого року. Повторно заморожувати фрукти заборонено.
Для того, аби фрукти довше зберегти в холодильнику, потрібно укласти їх до контейнеру тонким шаром. Також можна спробувати висушити сливи, але для цього годиться тільки один їхній сорт – Угорка.
Для того, щоб отримати фрукт без щільної шкірки, досить потримати його три хвилини в окропі, після цього – залити на стільки ж часу крижаною водою. Повірте, після проведення цієї процедури, шкірка «відстане» навіть без використання ножа.
Для видалення кісточок вам знадобиться звичайний олівець. Сливу тримайте в руці міцно, щоб вона не "втекла", тупим кінцем олівця сильно натисніть на широку частину фрукту, ось і все – кісточка вискочить без особливих проблем. Попередження - слід правильно розрахувати свою силу, інакше ви отримаєте деформований плід.
Читайте також: