Літо - пора дозрівання фруктів і ягід, які служать основою для компотів, джемів і варення. Варення з малини давно завоювало популярність через свої корисні якості.
Незважаючи на те, що багато хто дотримується своїх фірмових секретів при приготуванні варення з малини, основні правила залишаються незмінними.
Рецепт приготування варення з малини знайомий багатьом, проте не зайве буде нагадати його основні правила.
Більше на цю тему читайте у нашому матеріалі "Яке на смак варення з троянд: факти про ласощі для ласунів здивують".
Порядок дій:
При приготуванні малинового варення рекомендується дотримуватися пропорції самих ягід і цукру. Якщо переборщити з додаванням цукру, смак варення може бути зіпсований. Це ж стосується і нестачі цукру в варення. Деякі радять додавати цукор в варення в пропорції 1 до 1 з кількістю ягід. Однак за багатьма рецептами найбільш оптимальним є співвідношення 800 грамів цукру на 1 кілограм малини.
Давно відомий простий і надійний спосіб розчинення цукру в малині при приготуванні варення. З цією метою використовуйте спеціальну толокушку – пластикову або дерев'яну. За допомогою цього пристосування розімніть ягоду з цукром, після чого приберіть в сторону на 3-4 години, прикривши кришкою. Дочекайтеся розчинення цукру в малині.
Досі точаться суперечки про те, мити чи не мити малину перед вживанням в їжу і перед приготуванням з неї варення. Прихильники і противники наводять різні аргументи. Наприклад, деякі бояться пошкодити ніжну ягоду при промиванні, інші ж побоюються підхопити мікроби, якщо не мити малину. Якщо забруднення ягоди занадто явні, напевно доведеться помити її перед вживанням, проте діяти слід дуже обережно. Однак при зборі малини постарайтеся акуратно видалити всі забруднення і зберегти ягоду цілісною.
Більше новин: