Давно відомо, що варення є класичним десертом. Найбільшого поширення варення отримало в середовищі східних слов'ян. Також зустрічається варення і в меню народів Закавказзя і Близького Сходу.
Для приготування варення необхідно проварити фрукти або ягоди з певною кількістю цукру. Основна особливість варення - його інгредієнти при приготуванні зберігають свою форму.
Відзначимо, що у вишневого варення є незаперечна користь. Воно містить значну частину заліза і кумарину. Такі складові допомагають організму знижувати згортання крові, а також є натуральними антиоксидантами антоціанами і вітамінами. Якщо ви любите яблучне варення, то важливо пам'ятати про те, що в ньому міститися вітаміни С і Р. Таке поєднання сприятливо діє на поліпшення обміну речовин і систему кровообігу.
Всім відомий "бабусин рецепт" - при застуді і грипі дітей напихають малиновим варенням. І в цьому є певний сенс. Адже малинове варення є потогінним засобом. Воно також здатне буквально збивати температуру і заряджати імунітет хворого для боротьби з заразою.
Навіть при довгому варінні в ягодах і фруктах вітаміни групи В залишаються стабільними, вони також зберігають свої властивості в кислому середовищі. Незважаючи на процес термічної обробки в варенні також залишається і вітамін Е. Тому крім смаку варення володіє і корисними властивостями, які збагачують організм людини.
Варення з обліпихи:
Варення з чорноплідної горобини:
Варення з журавлини:
Сливове варення: