Чай залишається напоєм, у якого фанатів не менше, ніж у кави. Деякі переходять з кави на чай і вважають, що він більш щадний для організму. Не вщухають і суперечки про тонізуючий ефект зеленого і чорного чаю в порівнянні з кавою. Що потрібно пити вранці, щоб бути бадьорим – кожен вибирає сам.
Чай містить дуже багато речовин і сполук. Серед них - різні амінокислоти, вітаміни, мінерали, ефірні масла, танін, кофеїн. Всі вони імпульсивно діють на мозок і нервову систему. Тому після чашки чаю ми відчуваємо прилив сил і бадьорості. Мозок працює краще, концентрація вище, людина здатна сприймати все більше інформації.
Все може залежати від того, як конкретно ви заварюєте чай і скільки заварки додаєте.
Чорний чай - ферментовані (окислені) листя чайного куща. Ферментація сировини для виготовлення такого чаю становить 90-95%. Саме тому у чорного чаю такий колір.
Зелений чай обробляється менше, він слабоферментований, зберігає більше корисних речовин і надає більше бадьорості, ніж чорний чай.
Обидва напої містять вітаміни А і С, які прямо впливають на роботу всіх органів і систем в нашому організмі. Причому вітаміну С в зеленому чаї навіть більше, ніж в цитрусових.
Всі разом речовини бадьорять організм людини. Причому, на відміну від кави, вони діють довше. Після чашки хорошого чаю вам не захочеться відправитися назад спати.
Всупереч популярній думці, згідно з якою в чорному чаї багато кофеїну, його там менше, ніж в зеленому чаї і каві. У 200 мл чаю 60-70 мг кофеїну.
А ось в зеленому чаї кофеїну набагато більше. Наприклад, у всіх зелених сортах на 10-15 мг більше кофеїну. По суті, зелений чай - другий після кави за вмістом кофеїну. Але не можна забувати, що міцність напою знижується через різних добавок в чай.
В середньому, зелений чай містить від 70 до 85 мг кофеїну на 200 мл. Все залежить від того, коли він був заварений, скільки було заварки, який період часу напій настоювався.
У зеленому чаї є амінокислота L-теанін, вона гармонійно поєднується з кофеїном і підсилює його дію. Водночас вона і уповільнює дію алкалоїду. Ось чому нервове збудження після чаю більш м'яке і тривале, на відміну від ефекту після випитої чашки кави.
Все залежить від ваших особистих вподобань. Не можна забувати, що якщо чай настоюється 2-3 хвилини, то в цей час звільняється кофеїн, який бадьорить організм. До 10 хвилин активуються таніни, заспокійливі організм.
Загалом, щоб отримати підбадьорливий чай, необхідно настоювати напій 4-5 хвилин.
Краще не пити більше 3-4 чашок чаю в день. Міцний чай не рекомендується пити після 18:00. Інакше виникенуть проблеми зі сном.
Якщо ми говоримо про види чаю, які тонізують – це Шу Пуери і червоні чаї. Чим вище сорт, тим чіткіший ефект. Наприклад, з пуерів нерідко радять розсипний Гун Тін. З червоних - Золоті нитки або Соснові голки.
Ось червоний чай - бадьорить і зігріває, насичує організм. Його можна пити під час робочого дня, можна і вранці. Який смак і ефект вам сподобається - питання особистих вподобань.
Добре бадьорить вранці якісний і правильно заварений чорний пуер. Іноді його можна пити натщесерце. Чай позитивно впливає на травлення і чистить організм. Пуер навіть може допомогти схуднути.