Сало - справжній український суперфуд, джерело цінних жирних кислот. І якщо ви не вживаєте сало з тієї причини, що боїтеся надлишку поганого холестерину, то спокійно можете діставати сало з морозильника, написала в Instagram дієтолог Наталія Самойленко. Також експерт розповіла, в якому вигляді потрібно їсти сало, щоби воно було найкориснішим для організму.
Самойленко розвінчала міф про те, що разом із салом в організм надходить значна кількість холестерину. За її словами, це твердження "занадто перебільшене і навіть невірне".
"При споживанні 20-30 г сала в день (рекомендована кількість) в організм потрапляє 30 мг холестерину. Для людей з нормальним здоров'ям допустима денна доза холестерину становить 300 мг, а для тих, хто пережив інфаркт або інсульт – до 200 мг», - пояснила фахівець.
Самойленко додала, що вживання 30 г сала в день не лише не підвищить рівень холестерину, а навпаки, спалюватиме його.
Найкраще їсти сало в солоному або маринованому вигляді, оскільки інші варіанти приготування (копчення, смаження) не принесуть користі для вашого здоров'я.
У салі багато вітамінів і мінералів, а саме: А, В1, В2, В3, В6, В12, D, а також кальцій, цинк, фосфор, залізо, магній, селен.
Сало містить Омега-3 поліненасичені жирні кислоти, які так необхідні для утворення оболонок навколо нейронів і протидії запальним процесам.
Сало містить холін - це вітамін B-комплексу, який бере участь у метаболізмі.
Вживання сала благотворно впливає на судини і клітинні мембрани, оскільки в ньому є лецитин.
Продукт також містить арахідонову кислоту. Оскільки організм людини не синтезує її в достатній кількості, то потрібно вносити її з їжею.
"Вживайте сало вранці або ж в обід, саме в цей час крім корисних речовин організм отримає ще й потужне енергетичне підживлення", – порадила Самойленко.
"Якщо у вас проблеми із серцево-судинними захворюваннями, потрібно відмовитися від солоного сала, вживайте в невеликих кількостях свіже або свіжоморожене за рекомендацією вашого лікаря", – резюмувала дієтолог.
Як повідомляв Главред, ціна на сало в Україні побила всі рекорди і знижуватися не буде. Крім того, на ринку утворився дефіцит цього популярного продукту, оскільки господарства країни перейшли на так звані м'ясні породи свиней - на них був більший попит і вирощувати їх простіше.
Вам також може бути цікаво: