Для переважної більшості любителів чаю цей напій асоціюється з киплячим чайником і гарячими чашками, з яких йде густий пар від свіжої заварки. Ми звикли пити гарячий або дуже теплий чай.
Однак давно існує ціла культура холодного чаювання. При цьому задоволення від такого напою нітрохи не менше, а корисних мікроелементів при холодному заварюванні залишається в напої в достатку.
Для заварювання чаю не обов'язково використовувати окріп. Можна взяти холодну, очищену воду. Якщо ви думаєте, що чай заварюється тільки в окропі, то це помилка. При холодному заварюванні можна домогтися тієї ж екстракції речовин з сухої заварки. При цьому є один істотний плюс – переважна більшість важливих мікроелементів не вбиваються і залишаються в готовому напої.
Слід пам'ятати про те, що при заварюванні чаю в холодній воді з сухого листа виходить дещо відмінне від гарячого заварювання співвідношення компонентів. В цьому і криється секрет холодного заварювання, адже при цьому виходить смак готового напою, який не зрівнятися з гарячою заваркою. Більш того, якщо ви заварюєте чай в холодній воді, його смак виходить більш соковитим і яскравим.
Спосіб заварювання чаю в холодній воді дуже простий. Для цього не буде потрібно додаткових пристосувань.
Порядок дій:
Не варто забувати про те, що час заварювання чаю в холодній воді залежить від його виду. Наприклад, білий чай потрібно заварювати не менше 3-4 годин. У той же час улун варто залишити до повного заварювання на 5-6 годин. Важливо враховувати, що чим вище щільність чайного листа, тим довше термін його заварювання.
Листя чаю помістіть в заварник. Після цього покладіть поверх листя чаю в заварник кубики льоду. Потім залиште заварник в кімнаті на деякий час і почекайте, поки кубики льоду розморозяться. Додамо, що при звавріваніі з льодом можна спостерігати, як колір води поступово перетворюється на колір чайного листа.
Читайте ще: