Вуса кішок є додатковими органами дотику і потрібні їм не менше слуху, смаку і зору.
Багато хто з нас чули, що коту категорично не можна зістригати вуса. Втративши їх, пухнасті залишаться не тільки без чарівної волосатості на мордочці, але і деяких функцій організму.
Вуса кішок є додатковими органами дотику і потрібні їм не менше слуху, смаку і зору.
Для чого кішці потрібні вуса?
Вони є частиною сенсорної системи і допомагають кішкам орієнтуватися у зовнішньому середовищі: переміщатися в темряві, відчувати наближення більшого хижака або здобичі, вимірювати температуру їжі і навіть демонструвати свій настрій.
Що буде, якщо обрізати кішці вуса?
Якщо обрізати кішці вуса і брови ножицями або зістригти під машинку, вихованець випробує сильний стрес і може дезорієнтуватися в просторі: забитися в дальній кут кімнати, втратити апетит і інтерес до рухливих ігор.
Тому підстригати або збривати вуса заради гігієни або естетики не можна. А якщо тварина все ж залишиться без вібріс, наприклад, після бійки за територію або гри з дітьми, стежте за ним гранично уважно.
З координацією і ходою змін не відбудеться. Тварина збереже природну спритність при світлі дня, але буде відчувати себе невпевнено вночі.
Різкість нюху теж не постраждає. Але якщо корм виявиться в сліпій зоні – у кішок це нижня третина морди – тварина знайде його не відразу.
Якщо волосяна цибулина не пошкоджена, обрізані вуса відростуть за 2-3 тижні. Але якщо цього не відбувається, варто показати вихованця ветеринара. Зазвичай повільне зростання вусів пов'язаний зі внутрішніми порушеннями в роботі організму. Наприклад, ендокринними захворюваннями або нестачею вітамінів і мінералів.
Чому можуть випадати вуса у кішки?
Несприятливі фактори навколишнього середовища. Гаряче сухе повітря від батареї і часте перебування під прямими сонячними променями в приміщенні роблять вуса ламкими і менш чутливими.
Нестача свіжої води. Відсутність постійного доступу до чистої питної води або звички споживати достатній обсяг рідини щодня призводить до уповільнення потоку крові і дефіциту кисню в клітинах. Тканини відмирають і відновлюються повільніше.
Що робити, якщо вуса випадають або ламаються?
Оптимізуйте раціон. Переконайтеся, що тварина отримує денну норму вітамінів і мінералів з кормом. Якщо кішка їсть готові корми преміум або супер-преміум класу, включати в раціон вітамінно-мінеральні добавки не потрібно. Замість цього розрахуйте розмір порції за поточною вагою вихованця. Якщо кіт виріс і недоїдає, поживні речовини будуть в дефіциті. Якщо кішка їсть натуральні продукти, проконсультуйтеся з ветеринаром. Ймовірно, вітаміни потрібно давати додатково або переходити на професійні повнораціонні корми, збалансовані за складом.
Зволожте повітря. Проводьте регулярне вологе прибирання в приміщенні, використовуючи зволожувач повітря або піали з водою, розставлені в кожній з кімнат.
Попередьте дітей. Поясніть дітям, що кішці вуса потрібні не менше, ніж зір. Тому смикати за них під час гри або стригти ножицями небезпечно для життя і здоров'я тварини.
Виключіть доступ до вільного вигулу. Кішка без вусів вразлива перед іншими хижаками і не може результативно полювати. Тому випускати її на вулицю без нагляду ризиковано.
Захистіть зовнішнє середовище. Сховайте колючо-ріжучі предмети і скло, щоб кіт не наткнувся на них в темряві.
Обмежте доступ до батарей та відкритого сонця. Не дозволяйте кішці спати поруч з опалювальними приладами і довго сидіти під прямими сонячними променями.
Обмежте рухливі ігри з іншими тваринами. Частина вусів може губитися в бійці.
Виключіть джерела стресу. Проводьте з вихованцем більше часу і стежте, щоб його не турбували.
Зверніться до ветеринарного лікаря. Якщо втрата вусів є масовою, а вуса не відростають протягом місяця, відведіть кота до ветеринара. Ймовірно, проблема криється в захворюванні, яке до недавнього часу розвивалося в прихованій формі.