В Україні продовжує діяти воєнний стан і загальна мобілізація. Виїзд за кордон військовозобов'язаних, окрім окремих категорій, передбачених законодавством, фактично заборонено. Залишати територію країни не можна більшості чоловіків у віці від 18 до 60 років. Однак у Верховній Раді з'явилося два законопроекти – №7484-1 та №7484-2, у разі ухвалення яких будуть розширені категорії громадян, які отримують право на законний перетин кордону.
У Верховній Раді 30 червня було зареєстровано проект закону №7484-1, спрямований на надання права на виїзд з України ще декільком категоріям чоловіків. Законопроектом пропонується внести низку змін до чинних законів "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України".
На даний час зареєстровано два законопроекти - №7484-1 та №7484-2. Перший перебуває у Верховній Раді з 30 червня, другий – з 6 липня. На даний момент обидва документи вивчають в комітеті Верховної Ради України з національної безпеки, оборони і розвідки та інших комітетах.
Головний комітет не пізніше, ніж протягом 30 днів, ухвалить рішення про доцільність включення одного із законопроектів до порядку денного. Якщо документи опиняться на порядку денному, за них голосуватимуть депутати. Для ухвалення законопроекту за основу і в цілому (перше і друге читання), його має підтримати хоча б проста парламентська більшість – 226 народних обранців.
У Раді 17 травня з'явився законопроект №7381. Тоді парламентаріям пропонували ухвалити документ, згідно з яким військовозобов'язані особи, які виїхали за межі України після початку повномасштабного військового вторгнення Росії, могли бути позбавлені громадянства. Однак у ВР передумали його розглядати.
Питання цікавить багатьох українців, які до того, як розпочалася війна, перебували на заробітках за кордоном і не повернулися після оголошення воєнного стану та мобілізації. Держава не може притягнути таких громадян до адміністративної або кримінальної відповідальності за неповернення додому, оскільки подібних обмежень немає в українських законах.