В яблуках найбільше цінують ароматну смачну м'якоть, а шкірку зазвичай зрізають і викидають у відро для сміття. Однак яблучні шкурки мають приємний смак і володіють великою кількістю корисних в побуті властивостей.
Для його приготування можна використовувати навіть серцевину яблук і яблучну шкірку. Змішайте яблучні очищення з цукром і залийте їх водою – так можна легко перетворити їх в партію яблучного оцту, зробленого своїми руками.
Для приготування оцту яблучну шкірку, серцевину і будь-які залишки м'якоті приблизно шести великих яблук покладіть в літрову банку з широкою шийкою, заповнюючи її не більше ніж на 3/4 обсягу. Яблукам потрібен простір, щоб вони могли "розвернутися" і залишатися повністю в воді.
Додайте 2 ст. л. цукру і 400-450 мл смачної питної води. Якщо будете готувати більше укусу або менше, завжди дотримуйтесь потрібне співвідношення цукру і води: 1 ст.л. цукру на 200 мл питної води.
Яблука повинні бути повністю занурені у воду. На будь-яких незакритих водою частинах яблук може утворитися цвіль, що зіпсує оцет. Якщо ваші яблучні очищення будуть спливати, поставте зверху невеликий вантаж, наприклад, банку поменше або навіть чарку.
Яблучна шкірка здатна видаляти забруднення з алюмінієвих поверхонь. Інформація, що міститься в цьому фрукті кислота подібна оцту, вона легко справляється з нагаром і допомагає додати блиск каструлях і сковорідок.
Покрокова інструкція видалення накипу з посуду:
Яблучна кислота повністю розчинить нагар, поверхня стане світліше. Шкіркою яблук також протирають зовнішню частину посуду, бо вона має ефект Відбілювання. Даний спосіб підходить і для емальованого посуду.
Питво. Зі шкурок і серцевин варять дивовижні компоти, морси і навіть роблять настоянки. Тому почекайте з викиданням і придивіться до якого-небудь з численних рецептів.
Добриво для квітів. Для домашніх квітів треба залити шкірку яблук теплою водою на 1,5-2 доби, не забуваючи помішувати 2-3 рази за весь період часу. Отриманим розчином поливайте квіти 1-2 рази в тиждень.
Вам може бути цікаво: