Як меліса діє на організм людини: побічні ефекти улюбленого чаю

9 травня 2023, 08:00 оновлено 9 травня, 08:56
3117
Меліса - не проста рослина. Іноді вона може мати досить серйозні побічні ефекти.
1683543476-5394.jpg
Меліса не така проста, як здається на перший погляд. Фото Pixabay

Меліса лікарська (Melissa officinalis) — це трава з запахом лимона, що походить з того ж сімейства, що і м'ята. Трава родом з Європи, Північної Африки та Західної Азії, але вирощується по всьому світу.

Меліса традиційно використовується для поліпшення настрою та когнітивних функцій, але потенційні переваги на цьому не закінчуються. Читайте далі, щоб дізнатися, чим корисний чай з меліси.

Для чого п'ють чай з мелісою

1. Меліса може допомогти зняти стрес

Як меліса діє на організм людини? Кажуть, що меліса заспокоює симптоми стресу, допомагає розслабитися і підняти настрій.

Дослідження 2004 року показало, що прийом меліси послаблює негативні наслідки настрою, спричинені лабораторним психологічним стресом. Учасники, які приймали мелісу, повідомили про посилення почуття спокою та зменшення почуття пильності.

Як використовувати: приймайте 300 міліграмів (мг) меліси у формі капсул двічі на день. Можна приймати разову дозу 600 мг при гострих епізодах стресу.

2. Меліса допоможе зменшити тривогу

Мелісу також можна використовувати для зменшення симптомів тривоги, таких як нервозність і збудливість.

Дослідження, опубліковане в 2014 році, досліджувало вплив продуктів, що містять мелісу, на настрій та когнітивні функції. Добавку змішували з напоєм і йогуртом разом з натуральними або штучними підсолоджувачами. Учасники обох груп повідомили про позитивний вплив на різні аспекти настрою, включаючи зниження рівня тривожності.

3. Меліса може покращити когнітивні функції

Це ж дослідження 2014 року також досліджувало вплив меліси на поліпшення когнітивних функцій.

Учасників попросили виконати когнітивні завдання, пов'язані з пам'яттю, математикою та концентрацією. Результати цих комп'ютеризованих завдань показують, що учасники, які приймали мелісу, працювали краще, ніж ті, хто цього не робив.

Хоча ці учасники підвищили рівень пильності та продуктивності, втома все одно може виникнути з часом. Поєднання меліси з їжею також впливає на швидкість її засвоєння, що може вплинути на її ефективність.

4. Меліса може допомогти полегшити безсоння та інші порушення сну

Чи можна пити чай з мелісою на ніч? Поєднання меліси лимонної з валеріаною може допомогти зменшити тривожність і порушення сну, такі як безсоння.

В одному дослідженні 2006 року виявили, що у дітей, які приймали комбіновану дозу, спостерігалося поліпшення симптомів на 70-80 відсотків. І дослідники, і батьки вважали мелісу хорошим або дуже хорошим засобом. Однак необхідні додаткові дослідження для підтвердження цих висновків.

Чай з мелісою на ніч: перед сном випийте чашку чаю, завареного з валеріаною і мелісою.

5. Меліса може допомогти в лікуванні герпесу

Ви навіть можете застосовувати мелісу місцево при перших ознаках герпесу.

Учасники дослідження 1999 року застосовували або мелісу, або плацебо - крем на уражену ділянку чотири рази на день протягом п'яти днів. Дослідники виявили, що учасники, які використовували крем з мелісою, відчували менше симптомів і одужували швидше, ніж ті, хто цього не робив.

Дослідники також припустили, що використання крему з мелісою може допомогти продовжити інтервали між спалахами герпесу. Необхідні подальші дослідження, щоб розширити ці висновки.

Спосіб застосування: наносьте крем з мелісою на уражену ділянку кілька разів на день. Обов'язково протестуйте крем на внутрішній стороні передпліччя, перш ніж наносити його на герпес. Якщо ви не відчуваєте ніякого роздратування або запалення протягом 24 годин, його можна безпечно використовувати.

6. Меліса може допомогти полегшити розлад шлунку

Якщо ви відчуваєте часті болі в животі та дискомфорт, меліса може позитивно вплинути на ваше травлення.

Невелике дослідження 2010 року оцінило вплив холодного десерту, що містить мелісу, на функціональну диспепсію. Учасники їли щербет з травами або без них після їжі. Хоча обидва типи десертів зменшували симптоми та їх інтенсивність, десерт, що містить мелісу, посилював цей ефект.

7. Може допомогти при нудоті

Враховуючи її потенційний вплив на вашу травну систему, меліса також може допомогти зменшити відчуття нудоти.

У багатьох дослідженнях розглядалося використання меліси лимонної в поєднанні з іншими травами. Необхідні подальші дослідження, щоб визначити ефективність.

Як використовувати: випийте чашку чаю з мелісою при перших ознаках нудоти.

8. Меліса може допомогти мінімізувати менструальні спазми

Існують також дослідження, які показують, що мелісу можна використовувати для полегшення менструальних спазмів та передменструального синдрому (ПМС).

Дослідження 2015 року досліджувало вплив меліси на зниження інтенсивності менструальних спазмів у 100 дівчат середньої школи. Дівчата приймали або есенцію меліси, або плацебо протягом трьох послідовних менструальних циклів. Інтенсивність симптомів ПМС аналізували до і через один, два і три місяці після дослідження. Група, яка приймала мелісу, повідомила про значне зменшення симптомів. Для підтвердження цих висновків необхідні подальші дослідження.

9. Меліса може полегшити головний біль

Меліса також може бути корисною при лікуванні головних болів, особливо якщо вони є наслідком стресу. Її розслаблюючі властивості допоможуть вам розслабитися, зняти напругу і розслабити м'язи. Також відомо, що вживання трави може допомогти відкрити і розслабити звужені кровоносні судини, що може сприяти головним болям.

Як використовувати: якщо ви відчуваєте повторювані головні болі, вам може бути корисно приймати від 300 до 600 мг меліси лимонної до трьох разів на день. Це дозволить траві потрапити у вашу систему задовго до того, як розвинеться головний біль. Ви можете прийняти більш високу дозу, якщо відчуваєте головний біль.

10. Меліса може допомогти зменшити зубний біль

Знеболюючі властивості меліси можуть зробити її ідеальним вибором для полегшення зубного болю. Крім використання розслаблюючих властивостей, вважається, що цей домашній засіб допомагає боротися із запаленнями в організмі.

Як використовувати: використовуйте ватний тампон, щоб нанести масло меліси на уражену ділянку в міру необхідності. Обов'язково виберіть масло, яке вже було розведене маслом-носієм, наприклад, маслом жожоба. Якщо ви купуєте чисте масло меліси, вам слід розбавити його. Ефірні олії не слід наносити безпосередньо на шкіру, поки вони не будуть розведені в олії-носії.

Відео про те, які трави допоможуть зробити профілактику серцевих захворювань

Побічні ефекти і ризики: кому не можна пити мелісу

Меліса може викликати такі побічні ефекти, як:

 • головний біль
 • болісне сечовипускання
 • підвищену температуру тіла
 • нудоту
 • блювоту
 • біль у животі
 • запаморочення
 • хрип
 • подразнення шкіри
 • алергічну реакцію

Ви можете звести до мінімуму побічні ефекти, такі як розлад шлунку, приймаючи мелісу разом з їжею. Ви також можете зменшити ризик побічних ефектів, вживаючи менше 2 грамів меліси на день.

Чи можна пити чай з меліси щодня? Мелісу слід використовувати лише протягом короткого періоду часу. Загальне правило — робити тижневу перерву після кожних трьох тижнів використання. Не слід приймати мелісу більше чотирьох місяців поспіль без перерви.

Вам слід поговорити з лікарем перед використанням, якщо ви приймаєте:

 • ліки від глаукоми
 • препарати для щитовидної залози
 • барбітурати
 • заспокійливі
 • препарати, що впливають на серотонін

Ви також повинні поговорити з лікарем перед використанням меліси, якщо:

 • ви вагітні
 • ви годуєте грудьми
 • ви хочете дати мелісу дитині або дитині віком до 12 років
 • у вас планова операція

Вас також може зацікавити:

Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти