Жити чи вижити: психолог назвала ознаки того, що організм повертається до "режиму життя"

Головне правило - не змушуйте себе і не прискорюйте процес адаптації.

стрес
Адаптація-процес не легкий / ua.depositphotos.com

На початку активної фази війни психіка працювала в "режимі виживання" - природної реакції на небезпеку. Тобто так виходить, що людина "заморожує" всі емоції, не плаче, іноді не відчуває болю. Це також має фізичні прояви-відсутність апетиту і поганий сон.

Однак психіка не може працювати в цьому режимі постійно. Це дуже енерговитратно для організму. Психіка "перетравлює" всі події і поступово повертає до звичного життя з поправкою в нові обставини, каже медичний психолог і травмотерапевт Оксана Степанюк, яку цитує Телеграм-канал "Психологічна допомога".

читайте такожВимушені переселенці: психолог розповіла, як не зламатися перед обставинами

За її словами, подібна ситуація виникає у людини, яка зламала ногу. Йому доводиться носити гіпс кілька місяців, але життя триває. Вона повинна організовувати побут таким чином, щоб можна було жити з поправкою на травму. Те ж саме і під час війни. Якщо людина знаходиться в умовно безпечному місці, він повинен повернутися до життя, але з поправкою на ситуацію в країні.

Ознаки, що вказують на вихід з "режиму виживання":

Виникають думки про майбутнє

На початку війни люди могли планувати всього на кілька годин. Зараз живуть або переїхали у відносно спокійне місце можуть і хочуть планувати на кілька днів вперед.

З'являються різні емоції

Коли людині потрібно вижити, він вимикає емоції і частково сенсорне відчуття. Людина не до кінця відчуває біль. Але зазвичай через місяць у неї відбувається процес "розморожування". Він поступово починає турбуватися через дискомфорт в тілі або нарешті має можливість поплакати

Сльози-це добре

Не потрібно заспокоювати людину або зупиняти. Це тягар, який нарешті можна зняти з себе.

Однак "зеленим світлом" для сліз можуть бути непередбачувані речі.

"Наприклад, моя знайома довгий час жила в місті під окупацією. Вони не могли придбати корм для домашніх вихованців. Після переїзду в інше місце вона увійшла в зоомагазин. На полиці побачила необхідний корм. У цей момент вона вперше за весь період війни розплакалася", - розповідає психолог.

Кращий сон

Людина не відразу почне спати всю ніч. Спочатку збільшиться тривалість інтервалів сну. Він буде не поверхневим, а глибоким. Людина вже не буде схоплюватися вночі з бажанням бігти кудись.

З'являється апетит

Стрес спочатку може викликати недоїдання, а потім переїдання. Однак згодом почуття голоду і апетиту врегулюються. Людина зможе чітко назвати, що йому хочеться з'їсти і коли.

Уявіть, що йдете довгим неосвітленим коридором. Робите крок і навколо запалюються лампочки. Так і з виходом з "режиму виживання" – ви робите крок і вам хочеться будувати майбутнє, ще один-виникає бажання, як зазвичай, випити кави вранці або піти на пробіжку. Так ви поступово відновлюєтеся і фізично, і психологічно.

Головне правило - не змушуйте себе і не прискорюйте процес адаптації.

Перш ніж зробити щось, запитайте себе: "чи дійсно ти цього хочеш?". Інакше ви витратите більше сил, ніж отримаєте.

Якщо ви не готові повертатися до фізичної активності, не змушуйте себе. Ви не готові. Має з'явитися внутрішнє пристрасне бажання одягнути форму і кросівки і піти на тренування.

Спробуйте почати з маленького. Якщо до війни ви проходили 10 км кожен день, то сьогодні пройдіться хоча б 1 км.Це ваша перемога. На наступний день збільште дистанцію хоча б на 100 м.

Є психотерапевтична метафора: в стані переживань людина рухається в ритмі танцю – два кроки вперед, один – назад. Потрібно до всього звикати поступово, а організм Вам буде сам вказувати дорогу. Якщо ви прокинулися з ранку, захотіли кави з молоком і прогулянку в парку, дайте це собі.

Реклама
Підтримайте Главред

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти