Напевно у кожної господині в холодильнику знайдеться лоток яєць. Омлет, млинці, салат - це лише мала частина, куди можна додати цей продукт. Однак якщо ви не любитель яєць і купили десяток лише для приготування якоїсь однієї страви, то варто звернути увагу на те, як довго вже зберігаються яйця.
Все залежить від того, де саме ви зберігаєте яйця. Важливо навіть звертати увагу на полицю в холодильнику, на якій вони лежать.
Найкращим місцем для зберігання яєць є холодильник. Найкраще їх зберігати в спеціальних термолотках з паперу або пінопласту. Якщо ви будете перекладати яйця в іншу упаковку, то простежте за тим, щоб вони лежали гострим кінцем вниз. Таким чином жовток буде розміщуватися по центру, а повітряна камера не буде на нього тиснути.
Відмінним місцем в холодильнику для зберігання яєць будуть контейнери для овочів і фруктів внизу. Справа в тому, що в середньому температура в холодильнику тримається на рівні 0-8 градусів тепла. Однак в дверцятах вона значно вище допустимої норми - 10-15 градусів тепла.
Багато господинь роблять помилку, думаючи, що мити яйця необхідно відразу після магазину. Звичайно, чистота в холодильнику - запорука безпеки. Однак якщо ви хочете, щоб яйця зберігалися довше, то краще їх мити тільки перед приготуванням.
Справа в тому, що вода змиває захисну плівку, яка є на шкаралупі. Ця плівка запобігає потраплянню бактерій всередину яйця.
Якщо ви покладете яйця в холодильник відразу після покупки, то сміливо можете зберігати їх до 60 днів (з урахуванням того, що температура в холодильнику буде 0-8 градусів). Без холодильника вони також можуть зберігатися, проте не більше тижня.
Сирі яйця без шкаралупи або яйця з сильними тріщинами на шкаралупі можна зберігати в холодильнику не довше 1-2 днів.
Зварені круто яйця зі шкаралупою можна зберігати до 5-7 днів, а ось вже очищені від шкаралупи краще не зберігати довше 3 днів.
Існує кілька способів, які можуть вказати на те, що яйця вже протухли і їх не можна використовувати.
Яйце необхідно покласти в ємність з холодною водою. Якщо воно спливло на поверхню, то, швидше за все, воно зіпсувалося. Якщо воно злегка піднялося тупим кутом, то значить, що воно вже не свіже, але з нього ще можна щось приготувати. Яйце дуже свіже, якщо воно залишилося лежати на дні в горизонтальному положенні.
Яйце можна злегка потрусити. Якщо ніяких звуків не чути, то воно досить свіже. Якщо всередині яйця чується похлюпування, значить воно вже не першої свіжості, адже всередину яйця потрапило повітря.
Можна розбити яйце. Якщо жовток плоский, а білок рідкий, то це означає, що яйце вже псується. Якщо жовток опуклий, а білок в'язкий і щільний, добре тримається навколо жовтка, значить яйце дуже свіже.
Раніше Главред розповідав, як зберегти кріп на зиму. Господині поділилися трьома неймовірно простими і кращими способами.
Вас також зацікавить: