Якщо окинути орлиним поглядом (ну або всевидячим оком ‒ кому як зручніше) кулінарні традиції народів, що населяють нашу третю від сонця планету, то стане ясно, що будь-яка культура рясніє різними способами приготування спиртних напоїв. І нехай традиціоналісти вперто твердять, що істина у вині тільки у вині і більше ніде, ми скажемо ‒ аж ніяк ні. Наприклад, ось взяти відмінний напій, який легко виготовляється, що називається, з підручних ягід ‒ вишень. Попросту кажучи, мова піде про вишневу наливку. Правда, розповімо про спосіб "вишнівка без горілки" (тому як цукор поки ще помітно дешевше "біленької").
Отже, фахівці відносять вишнівку домашню без горілки до середньостиглих наливок. Для таких напоїв зазвичай використовують фрукти, які не можуть довго пролежати і не зіпсуватися при цьому ‒ наприклад слива, смородина, ну і, власне, вишня.
Тут потрібно відзначити, що зроблена за всіма канонами вишнівка домашня зобов'язана мати соковитий, власне, вишневий смак, питися з легкістю і мати яскраво виражену солодкість. Може, саме через два останні фактори її так люблять вживати жінки.
Читайте такожТерапевт дала рецепт бюджетної медичної настоянки для зняття стресу
Спершу потрібно взяти шість кілограмыв вишневих ягід. Потім і два з половиною кілограми цукру (саме такі пропорції варто дотримуватися, щоб отримати в результаті не менше 10 літрів продукту). Закваску потрібно строго робити тільки в трилітрових банках.
Читайте такожЧому не варто пити багато рослинних настоянок - відповідь нарколога
Як термін закінчився - діставайте і пийте. Собі на радість і іншим на користь.