Відомий вчитель та мовознавець Олександр Авраменко у своєму експрес-уроці з української мови розповів про слово "однофамілець".
Як зазначив мовознавець в ефірі "Сніданку з 1+1", слово "однофамілець" не суржикове, його можна знайти в українських словниках. Як і багато інших слів, це слово утворене із двох частин: "одно" та "фамілець". Друга частина "фамілець" – родом з латини та означає "сім'я, родина".
"Також у нашій мові є прикметник "фамільний" – те саме, що і родовий. Наприклад: фамільний альбом, фамільне срібло. Але не раджу захоплюватися іншомовними словами, якщо у мові є суто українські відповідники. Погодьтеся, "родинний альбом" звучить не гірше, ніж "фамільний", - підкреслив Авраменко.
Як зауважив відомий вчитель України, якщо вам не до вподоби слово "однофамілець", то можна вжити синонім "тезкО".
"ТезкО – це людина не лише з однаковим ім'ям, а й з однаковим прізвищем", - пояснив мовознавець.
Насамкінець Авраменко закликав українців шанувати себе, дбаючи про чистоту своєї мови.
Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).
Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.
Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.
Нагадаємо, раніше Олександр Авраменко розповів про слово "паляниця", яке російські загарбники не можуть вимовити. Саме тому, в часи війни це слово стало маркером – свій-чужий.
Також Авраменко присвятив один із своїх уроків найрезонанснішій зміні у правописі. Так, мовознавець запропонував пройти невеличкий тест. Як би ви написали по батькові від імені Ігор: Ігорович, Ігоревич, Ігорьович?