Смородина є досить популярною ягодою серед українців. Але часто можна заплутатися, як правильно називати різні її види. Адже такі плоди бувають як чорними, так і червоними і навіть білими.
Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці пояснив, як правильно називати ці ягоди, і чому червону смородину називають "порічками". Також він пояснив походження слів "смородина" і "порічка".
"Чому чорну смородину називають смородиною, а червону – порічкою? Рослини і з червоними, і з білими, і з чорними кисло-солодкими ягідками належать до однієї родини аґрусових. У науковій літературі є різні погляди на називання цих рослин, проте в українській побутовій мові усталилися дві назви – порічка і смородина", – розповів Авраменко.
Він пояснив, що назва "смородина" має дуже цікаве походження. Якщо потерти листя рослини з чорними ягідками, то можна почути сильний специфічний запах.
"А й справді, слово "смородина" спільнокореневе зі словом "сморід". Хтось скаже: "Ну, сморід – це ж неприємний запах?" Так. Але в давнину "смердіти" означало "сильно пахнути". А вже з часом це слово набуло значення "неприємно пахнути". А взагалі то, у мовах не завжди 2+2=4. Наприклад, в російській мові "вонять" означає "смердіти", а в чеській мові "вонє" означає "пахнути". Тому й парфуми у чеській мові так і називають – "вонялки", – пояснив мовознавець.
Якщо вам цікаво вивчати українську мову, прочитайте про ще одне слово, яке не можна вживати у мовленні: Чому не можна казати "творог": мовознавець Авраменко пояснив найпоширенішу помилку
Авраменко наголосив, що в українські мові можна використовувати і назву "смородина", і назву "порічки". Просто першу використовують щодо чорних ягідок, а другу – щодо червоних і білих.
"Чорні ягідки називають "смородиною", її листя запашне. А червоні і білі – "порічками". Назва "порічка" утворена від прийменника "по" та іменника "річка". А і справді, у природі ця рослина росте здебільшого біля річок", – сказав мовознавець.
Дивіться відео з поясненням Авраменка, яке походження слова "смородина" і що таке "порічка":
Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).
Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.
Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.
Раніше мовознавець Олександр Авраменко пояснив, чому в українській мові не можна вживати слово "творог" і як правильно називати відповідний молочний продукт, на який ми звикли так казати.
Також раніше Авраменко розповів, як правильно казати – будь ласка чи прОшу. Насправді схожі за значенням слова можуть мати різне застосування залежно від ситуації.
Вас також може зацікавити: