Шизофренія-це довічне хронічне захворювання, що викликає симптоми, які лікарі класифікують як позитивні або негативні.
До позитивних симптомів відносяться галюцинації, марення і будь-які зміни в думках або поведінці. На відміну від негативних симптомів, вони з'являються після того, як у людини розвивається захворювання, і стають частиною його психіки.
Симптоми шизофренії зазвичай починають проявлятися в підлітковому або ранньому дорослому віці, але ранні ознаки цього стану можуть проявлятися в дитинстві.
Читати такожЇжа для розуму: дієтолог перерахувала продукти, які" прокачають " ваш мозок
У всьому світі налічується близько 20 мільйонів людей з шизофренією, багато з яких відчувають позитивні симптоми цього стану.
На відміну від деяких інших станів психічного здоров'я, шизофренія добре піддається лікуванню антипсихотичними препаратами, терапією та іншими варіантами лікування. Однак необхідно постійне лікування, щоб допомогти впоратися з симптомами і запобігти їх. Є також кілька способів раннього виявлення позитивних і негативних симптомів шизофренії.
У цій статті більш детально розглядаються позитивні симптоми шизофренії. У ньому також обговорюються ризики, Діагностика та лікування шизофренії, а також загальні перспективи для людей з цим захворюванням.
Шизофренія має як позитивні, так і негативні симптоми. Позитивні симптоми-це ті, які впливають на думки або поведінку людини. Вони включають:
Люди з шизофренією можуть відчувати один або кілька з цих симптомів.
Помилка - це те, у що людина без сумніву вірить, незважаючи на свідчення зворотного. Ці помилки, які зазвичай засновані на чомусь помилковому або нереалістичному, часто змушують людину діяти інакше, ніж зазвичай. Вони можуть навіть спробувати використовувати маревні ідеї для виправдання або пояснення своїх дій.
Людина, яка відчуває помилки, може вважати, що в звичайних повсякденних подіях є приховані повідомлення. Вони можуть знайти сенс, якого насправді не існує, наприклад, в кольорі чиєїсь одягу або в трансляції ЗМІ.
Людина, яка страждає на шизофренію, також може відчувати, що хтось спостерігає за ним, стежить за ним або говорить про нього за його спиною. В результаті вони можуть з підозрою ставитися до близьких друзів або членів сім'ї. Це іноді називають " параноїдною шизофренією», і це відбувається майже у 50% людей з цим захворюванням, які є надійним джерелом. Різні фактори навколишнього середовища та генетичні фактори можуть викликати параноїдальну шизофренію.
Марення може тривати кілька тижнів або навіть місяців. Згідно з попереднім 20-річним дослідженням, в якому спостерігали 200 людей з шизофренією, 57% людей відчували повторювані маревні ідеї під час дослідження.
Галюцинації не існує, але людина все ще вірить, що може помацати, побачити, почути, понюхати або навіть спробувати. Один з найбільш поширених типів галюцинацій у людей з шизофренією-слухові галюцинації, які позначають звуки, які людина чує в своїй голові.
Вони можуть приймати форму голосів, які часто можуть бути образливими або критичними, але іноді доброзичливими і балакучими. Тим не менш, для більшості людей, які чують голоси, вони так само реальні, як якщо б хтось поблизу говорив.
Фактично, дослідження, проведені з використанням обладнання для нейровізуалізації, показують ключові зміни в мовній області мозку у людей з шизофренією. Це явний показник того, що мозок помилково приймає уявні голоси за справжні.
Приблизно 70% надійних джерел людей з шизофренією повідомляють про те, що чують голоси.
Люди з шизофренією часто відчувають непередбачувані зміни в поведінці або мисленні. Вони можуть вважати, що інша сутність частково або повністю контролює їх, подумки або тілесно, або і те, і інше.
Розлад мислення-це заплутаний, неорганізований спосіб мислення, який може привести до того, що людина може виражатися незвичайним чином під час розмови або письма. Часто зустрічається при шизофренії та інших психотичних розладах.
Розлад мислення пов'язано зі здатністю людини зберігати концентрацію, логічно і послідовно оцінювати ситуації, а також планувати і виконувати завдання цілеспрямовано і логічно. І поведінка, і мова можуть бути індикаторами розладу мислення.
Їх називають позитивними симптомами, тому що вони відносяться до змін в поведінці або думках, які виникли після того, як у людини розвинулася шизофренія, а не до цього.
Негативні симптоми називаються так, тому що вони відносяться до думок і поведінки, які у людини були до розвитку шизофренії, але з тих пір вони втрачені. Іншими словами, негативні симптоми-це ключові аспекти або характеристики зниклої людини.
Хоча симптоми шизофренії різняться за ступенем тяжкості, люди з цим захворюванням мають підвищений ризик негативних результатів. Наприклад:
Шизофренія пов'язана з більш високим рівнем смертності через інші захворювання, такі як серцево-судинні захворювання, рак легенів та хронічна обструктивна хвороба легень. Це може бути пов'язано з поганим управлінням змінними факторами ризику.
Майже 50% надійних джерел всіх людей з шизофренією мають друге психічне захворювання або поведінковий розлад, таке як депресія, зловживання психоактивними речовинами або занепокоєння.
Люди з шизофренією можуть мати підвищений ризик самогубства, особливо на початку хвороби.
Більш того, хворі на шизофренію можуть мати більш важкий фінансовий тягар через витрати на лікування цього стану. Вони також можуть відчувати апатію, відстороненість від суспільства і відсутність продуктивності. Ці симптоми, у свою чергу, можуть призвести до безробіття або інших фінансових криз.
Крім більш широко відомих позитивних симптомів шизофренії, існують також менш відомі негативні симптоми, такі як:
Незважаючи на меншу увагу засобів масової інформації, ці негативні симптоми також сильно впливають на якість життя людини і його здатність жити нормально. Без лікування багато людей насилу справляються з цими симптомами.
Більшість людей з шизофренією отримують діагноз в період від підліткового віку до 30 років. Іноді буває складно діагностувати захворювання на ранній стадії, тому що деякі з ранніх симптомів, такі як млявість, апатія і відсутність мотивації, також можуть бути загальними рисами підліткового віку.
Як тільки людина починає відчувати марення, повністю усвідомлювані галюцинації, розлад мислення і гіперактивну поведінку, цей стан стає легше діагностувати.
Діагностика зазвичай включає в себе всі або деякі з наступних:
Лікарі будуть діагностувати шизофренію лише в тому випадку, якщо людина постійно відчувала принаймні два з позитивних симптомів шизофренії протягом останнього місяця і протягом останніх 6 місяців мала будь-які форми психічного розладу.
Загалом, легше розпізнати позитивні симптоми шизофренії, ніж негативні. В основному це пов'язано з тим, що негативні симптоми часто маскуються під щось інше. Під час діагностики психіатр або інший лікар намагатиметься виключити інші стани, такі як депресія або біполярний розлад, перш ніж прийти до висновку.