Що буде за ухилення від мобілізації в Україні і які існують види покарань

За відмову від мобілізації 2023 року Україна в рамках чинного законодавства притягує своїх громадян до адміністративної та кримінальної відповідальності.
Мобілізація України
Відмову від мобілізації Україна визначає як порушення закону, яке передбачає кримінальне покарання / УНІАН

В Україні продовжує йти загальна мобілізація. Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроекти про продовження мобілізації та воєнного стану з 19 лютого 2023 року ще на 90 діб. Парламент з високою часткою ймовірності затвердить укази глави держави. Військова мобілізація може тривати, доки не завершиться війна з агресором Росією. Призивають чоловіків віком від 18 до 60 років. Серед тих, хто не потрапляє під мобілізацію в Україні – громадяни, які не можуть служити за станом здоров'я, багатодітні батьки, державні службовці і співробітники, яких забронювали підприємства.

Кого не стосується мобілізація в Україні 2023

Низка категорій громадян не призиваються до війська під час мобілізації, якщо на це є вагомі причини:

  • Бронювання співробітника підприємством або організацією у встановленій законодавством формі;
  • Наявність у громадянина висновку медичної комісії, згідно з якою він непридатний до несення військової служби за станом здоров'я:
  • Громадянин опікується особами, які потребують постійного догляду;
  • Жінки та чоловіки, чиї родичі загинули або зникли безвісти під час антитерористичної/операції об'єднаних сил на Донбасі;
  • Наукові співробітники, педагоги та педагогічні працівники, які працевлаштовані на своєму основному місці роботи на не менше 0,75 ставки;
  • Народні депутати України, депутати органів місцевого самоврядування, державні службовці, серед яких, в тому числі, поліцейські, співробітники силових структур;
  • Жінки і чоловіки, у яких троє і більше дітей у віці до 18 років;
  • Матері або батьки-одинаки, які виховують дітей до 18 років;
  • Опікуни, усиновителі, прийомні батьки неповнолітніх дітей;
  • Особи, які виховують дітей з інвалідністю;

Покарання за ухилення від мобілізації України

Законодавство передбачає два види відповідальності за діяльність, яку визначають як ухилення від призову під час мобілізації.

відео дня

Ухилення від заходів з військової мобілізації - це порушення правил військового обліку громадянина, неявка за повісткою до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК – колишній військкомат), а також неприбуття на відправку до війська.

Ухилення від мобілізації у воєнний час Україна трактує на основі адміністративного та кримінального кодексу.

Адміністративна відповідальність

Відповідно до статті 210 Кодексу України про адміністративні порушення, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які порушили правила військового обліку, змушені платити штраф у розмірі від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Йдеться про суму від 510 до 850 гривень.

Повторне порушення в межах одного року, коли людина вже була притягнута до адміністративної відповідальності повторно, передбачає штраф у розмірі вже від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 850-1700 гривень.

Як відомо, особливий період в Україні з березня 2014 року, коли почалося військове вторгнення Росії. З 24 лютого 2022 року на території української держави діє режим воєнного стану.

Кримінальна відповідальність

Статтею 336 Кримінального кодексу передбачається більш вагома відповідальність за ухилення від призову під час мобілізації. Громадянину може загрожувати позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Кримінальне провадження можуть відкрити в разі систематичного ігнорування повістки до ТЦК або неявки мобілізованого за повісткою на відправку у війська.

Письмова відмова від мобілізації 2023 Україна

Кримінальна відповідальність за відмову від мобілізації у воєнний час є і в тому випадку, якщо людина письмово підтвердила свою неготовність йти служити. Законодавством такі громадяни визначаються як ухилянти, їх справи розглядаються за ст. 336 Кримінального кодексу України.

Однак у судовій практиці існує чимало випадків, коли громадяни отримали умовні терміни. Вони були засуджені, але з відстрочкою від відбування покарання.

В цілому, суд ухвалюватиме рішення виходячи з обставин, за яких людина відмовилася від мобілізації.

Реклама
Підтримайте Главред

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти