Еспресо чи еспрессо, лАте чи латЕ: Авраменко пояснив, чому ми неправильно називаємо каву

11 червня 2023, 11:31оновлено 13 червня 2023, 16:49
75078
У назвах різних кавових напоїв дуже легко припуститися помилок. Часто багато хто з нас неправильно називає каву.
Украинский язык, Александр Авраменко
Як правильно – еспресо чи еспрессо, лАте чи латЕ/ скрін

Кавові напої мають дуже багато видів, залежно від способу приготування і доданих до кави інгредієнтів. Назви таких напоїв часто можуть заплутати, адже виникають запитання то щодо правильного написання, то щодо правильної вимови і наголосу.

Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці пояснив, як правильно називати різні види кавових напоїв і яких помилок ми найчастіше припускаємося.

Першочергово мовознавець наголосив, що в українській мові не варто використовувати слово "кофе", хоча воно і є у словниках.

"Хоч у словниках є слово "кофе", раджу його уникати, адже це слово штучно ввели до наших словників у радянські часи з метою зближення української мови з російською – була така політика. Отже, не кофе, і тим паче не кохве, а кава. Не кофейний, а кавовий, а також не кофейник, а кавник", – пояснив Авраменко.

Також він нагадав, що невелику металеву посудину із довгою ручкою для приготування кави називають туркою, або джезвою. Правильно казати "готую каву в турці", або "готую каву в джезві".

Мовознавець зазначив, що апарат для розмелювання кави називають кавомолкою або кавомлинком.

Авраменко звернув увагу, що ми часто припускаємося помилок у назвах кавових напоїв.

"Хочу звернути вашу увагу на написання слів ристрето, еспресо і капучино. Ристрето – це дуже міцна кава. Це слово ми пишемо з однією буквою "т". Так само капучино і еспресо треба писати без подвоєних букв", – пояснив мовознавець.

Щодо наголосу у слові лате, то його правильно робити на букві "а".

"І насамкінець – про наголос у слові лАте. Це напій, який складається із молока і кави еспресо. Так от, у цьому слові наголос падає на перший склад. Не латЕ, а лАте", – зазначив мовознавець.

Украинский язык
Правильно казати "лАте"/ скрін

Дивіться відео з поясненням Авраменка, як правильно казати – лАте чи ЛатЕ:

Хто такий Олександр Авраменко?

Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).

Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.

Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.

Раніше Авраменко пояснив, як правильно казати – заварити каву чи зварити. Виявляється, зі словом "кава" можна вживати обидва дієслова, але варто знати випадки, коли правильно буде застосувати кожне з них.

Також раніше Авраменко пояснив, як правильно казати – піти "по хліб" чи "за хлібом". Часто ми використовуємо прийменник "по" не там, де потрібно, і це є серйозною помилкою, зазначив мовознавець.

Вас також може зацікавити:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
^
Ми використовуемо cookies
Прийняти