Як правильно казати – будь ласка чи прОшу: Авраменко роз’яснив поширену дилему

11 червня 2023, 16:56оновлено 13 червня, 16:49
Насправді схожі за значенням слова можуть мати різне застосування залежно від ситуації.
Украинский язык, Александр Авраменко
Як правильно казати – будь ласка чи прОшу/ скрін

Після того, як ми чуємо від когось подяку, наприклад, за зроблену нами добру справу, нам хочеться щось на це відповісти. І тут може виникнути дилема: а як же правильно сказати – будь ласка чи прОшу? Який із цих варіантів буде більш відповідний до ситуації?

Відповідь на це запитання дав відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці. Він пояснив значення цих двох слів і те, в яких випадках краще застосовувати кожне з них.

Мовознавець пояснив, що прОшу – це така ж сама етикетна форма, як і будь ласка. Тому їх можна вживати у мовленні як синоніми.

Проте кожне з цих слів має свій відтінок, і це все-таки впливає на те, коли краще застосовувати кожне з них.

"ПрОшу – це етикетна формула, те ж саме, що і будь ласка. До речі, словом прОшу краще відповідати на подяку, коли ваша послуга була незначною, адже прОшу звучить скромніше, ніж будь ласка", – зазначає мовознавець.

Також він нагадав, що "будь ласка" пишеться окремо, і зазначив, що неправильне написання цього словосполучення є дуже поширеною нині помилкою.

Крім цього, Авраменко пояснив, що не варто плутати слово "прОшу" зі словом "прошУ", адже зі зміною наголосу змінюється також значення.

"Слова прОшу і прошУ – не одне й те ж саме. ПрошУ вживаємо тоді, коли висловлюємо прохання, спонукаємо до дії. Наприклад, прошУ говорити тихіше, прошУ читати", – пояснив мовознавець.

Дивіться відео про те, як мовознавець Авраменко пояснив вживання слів "будь ласка" і "прОшу":

Хто такий Олександр Авраменко?

Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).

Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.

Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.

Раніше Авраменко розповів, чому ми неправильно називаємо каву і як сказати правильно – еспресо чи еспрессо, лАте чи латЕ. У різних назвах кавових напоїв дуже легко припуститися помилок.

Також раніше мовознавець пояснив, як правильно казати – заварити каву чи зварити. Виявляється, зі словом "кава" можна вживати обидва дієслова, але варто знати випадки, коли правильно буде застосувати кожне з них.

Вас також може зацікавити:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти