Відомий вчитель та мовознавець Олександр Авраменко присвятив свій експрес-урок з української мови звертанню до людей на офіційних заходах.
"Усі ми чули як кажуть: "Шановні пАні та панове", а іноді чуємо і такий варіант: "Шановні панІ та панове". Як же правильно наголошувати, коли звертаємося до жінок у множині? ПАні чи панІ?", - запитав Авраменко в ефірі "Сніданку з 1+1".
Як зазначив мовознавець, слово "пані" невідмінюване, тому звертання "пАні" у множині – нормативне. Втім, деякі мовознавці радять робити наголос на другому складі – "панІ". Авраменко розповів, що саме наголос на "і" допоможе уникнути неоднозначності.
"От справді, коли кажуть "пАні" та панове, то може скластися враження, що звертаються до однієї пані і всіх чоловіків, а решта жінок можуть не слухати і взагалі вийти із залу. До речі, авторитетний словник Бориса Грінченка подає іменник "пані" з подвійним наголосом: і "пАні", і "панІ". Отже, наголошуйте так, як вам до вподоби. Але знайте, що звертання "панІ" у множині має право на життя", - розповів Авраменко.
"Насамкінець лише додам, дбаймо про те, щоб Україна говорила грамотно", - сказав видатний український вчитель.
Хто такий Олександр Авраменко?
Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).
Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.
Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016).
Є автором і диктором тексту "Радіодиктант національної єдності" на "UA: Українське радіо" (від 2005), пише Вікіпедія.
Нагадаємо, нещодавно мовознавець Олександр Авраменко відповів, як сказати українською "по щелчку пальцев". Відомий український вчитель назвав аж 5 милозвучних варіантів.
Також нещодавно Олександр Авраменко запропонував виконати цікаве тестове завдання, яке змушує багатьох українців чухати голову. У завданні є три слова: досвід, освіта та диплом. Мовознавець пропонує поєднати їх із наступними словами: отримувати, набувати, здобувати, одержувати.
Дивіться відео, в якому Олександр Авраменко розповів, як правильно освідчуватись у почуттях:
Дивіться більше цікавих уроків від Авраменка:
- Не кожен може впоратись: мовознавець Авраменко підготував шалений тест на знання української мови
- Що таке "дармовис": Авраменко розповів про колоритне слово, яке Україна ледь не втратила
- Як українською сказати "всплывающее окно": Авраменко озвучив мелодійний вираз
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред