У багатьох українців хоча б раз виникало запитання, як же правильно називати один із найяскравіших кольорів – оранжевий чи помаранчевий? І чи можна назвати цей колір якось по-інакшому?
Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці розставив усі крапки над "і", пояснивши правильне використання кількох назв цього кольору.
Він зазначає, що в українських словниках є три прикметники на позначення жовтої барви з червонуватим відтінком, кольору, що має апельсин і морква:
- жовтогарячий,
- оранжевий,
- помаранчевий.
"Жовтогарячий – питоме українське слово. І зверніть увагу – його потрібно писати без дефіса, разом. А оранжевий і помаранчевий – запозичені слова", – пояснив мовознавець.
Авраменко зазначив, що слова оранжевий і помаранчевий вже давно живуть в українській мові.
Він звернув увагу, що українські письменники майстерно вмонтовують ці слова в описи українських пейзажів, і ці пейзажі в таких описах зовсім не втрачають нашого колориту.
Мовознавець навів як приклад початок оповідання "Холодна м’ята" Григіра Тютюнника:
"Над луками, залитими квітневою повінню, холонув оранжевий вечір, зануривши в мілкі прибережки далеке полум’я хмар".
Дивіться відео з поясненням Авраменка, як правильно говорити українською: "оранжевий" чи "помаранчевий":
Хто такий Олександр Авраменко?
Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).
Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.
Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.
Раніше Авраменко розтлумачив дилему, коли правильно вживати "що", "який" і "котрий". Українці часто плутаються у цих словах, не розуміючи, яке з них краще використати у тому чи іншому випадку. Мовознавець розставив усі крапки над "і".
Також раніше Авраменко пояснив, як правильно казати – "згодна" чи "згідна". Часто можна заплутатися у цих двох формах слова. Але пояснення їхнього вживання насправді досить просте.
Вас також може зацікавити:
- Надзвичайно складна оптична ілюзія: потрібно знайти бджолу на квітах за 8 секунд
- Коли правильно вживати "що", "який" і "котрий": мовознавець розтлумачив дилему
- Лише генії знайдуть кота серед дров за 10 секунд: надзвичайно складна оптична ілюзія
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред