Відомий вчитель та мовознавець Олександр Авраменко присвятив свій експрес-урок з української мови помилкам із зовнішньої реклами.
"Чи не в кожномі місті України можна побачити ось таку рекламу: "Мережа магазинів горящих путівок". На жаль, власник цієї мережі щедро засіває нашу країну суржиком", - зазначив Авраменко в ефірі "Сніданку з 1+1".
Як пояснив мовознавець, в українській мові немає слова "горящий". Так само у нашій мові немає слів "ідучий", "бігучий", "починаючий". Всі ці слова є суржиком.
За словами Авраменка, українські відповідники до таких слів потрібно добирати кількома способами.
Перший спосіб – описовий. Наприклад, "идущий парень" українською буде – "хлопець, що йде", "бігуча дівчина" – "дівчина, що біжить".
Другий спосіб – добираємо іменник. Наприклад, "начинающий журналист" можна перекласти як "журналіст-початківець".
Третій спосіб – добираємо прикметник. Наприклад, "подростающее поколение" – "молоде покоління", "горящая путевка" – "гаряча путівка".
Хто такий Олександр Авраменко?
Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).
Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.
Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016).
Є автором і диктором тексту "Радіодиктант національної єдності" на "UA: Українське радіо" (від 2005), пише Вікіпедія.
Нагадаємо, нещодавно мовознавець Олександр Авраменко відповів, як сказати українською "по щелчку пальцев". Відомий український вчитель назвав аж 5 милозвучних варіантів.
Також нещодавно Олександр Авраменко запропонував виконати цікаве тестове завдання, яке змушує багатьох українців чухати голову. У завданні є три слова: досвід, освіта та диплом. Мовознавець пропонує поєднати їх із наступними словами: отримувати, набувати, здобувати, одержувати.
Дивіться відео про те, як вказати час без русизмів:
Дивіться більше цікавих уроків від Авраменка:
- "Ігорович" – неправильно: Авраменко здивував поясненням, як тепер треба писати по батькові
- "ПаУза" чи "паВза", "лаУреат" чи "лаВреат": Авраменко приголомшив змінами у правописі
- Таких слів ви точно не чули: як українською сказати "селфі" - Аваменко відповів
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред