День Івана Купала 2021 - свято містичне. Для наших предків це був один із найважливіших днів літа. Багато хто вірить, що і сьогодні звичаї і традиції свята Івана Купали актуальні. Вони підкажуть, як цього дня забезпечити себе здоров'ям, красою, любов'ю і багатством на рік вперед.
Якого числа Івана Купала 2021
Ніч на Івана Купала в 2021 році випала між вівторком і середою – з 6 липня на 7 липня. І саме з вечора вівторка починаються головні гуляння. На світанку ж настає кульмінація свята.
читайте такожДень літнього сонцестояння 2021: коли, прикмети і що робитиСпочатку свято відзначалося в головний день літа - 21 червня – в день літнього сонцестояння. Але прихід християнства вніс свої корективи: свято об'єднали з днем народження Іоанна Хрестителя (24 червня). Після переходу на григоріанський календар свято Іван Купала разом із днем Іоанна Хрестителя "переїхало" на 7 липня.
Від Іоанна Предтечі святу дістався "Іван", а від язичницького бога польових квітів і плодів Купали – "Купала". Так і з'явилася нинішня назва свята. Пізніше християни і другу частину назви адаптували під християнського святого: мовляв, Купала – це "Купатель" (саме це означає ім'я Іоанна Хрестителя).
Що робити в ніч на Івана Купала: традиції і звичаї
Наші предки вірили: не лише рослини цієї ночі набувають чудодійних властивостей – але навіть стихії здатні поділитися своєю магією. Тому і прийнято саме на Івана Купала збирати лікувальні збори трав, робити настоянки і відвари, лікувальні мазі.
А ще – купатися у відкритій воді (щоб позбутися усіх хвороб) і стрибати через багаття (щоб позбутися усіх напастей, пристріту і наклепів). Заодно, за повір'ям, стрибки через багаття наділяють містичною удачею того, хто благополучно перестрибнув через вогонь. А дівчат - ще й красою.
читайте такожІван Купала - найкращі ворожіння на судженого, бажання і долюПарочки стрибками через багаття перевіряють міцність своїх відносин: якщо руки під час стрибка не роз'єдналися, то дівчину з хлопцем ніяка сила вже не розлучить.
Абсолютно вся вода на Івана Купали вважається чарівною – і у водоймах, і роса на траві, і дощова. Тому прийнято вмиватися росою і гуляти під дощем (якщо погода дозволяє) – це все додає сил, здоров'я, удачі і краси.
Ще саме на Івана Купали прийнято заготовлювати віники для лазні.
читайте такожПрикольні привітання і живі листівки на Івана Купала
Вінок на Івана Купала
Купальський вінок вважається головним атрибутом свята. За каноном, плести його потрібно з дванадцяти трав, кожна з яких щось символізує:
- чорнобривці - вірність і красу;
- волошка - красу і ніжність;
- безсмертник - здоров'я і довголіття;
- деревій - свободу і вільну волю;
- любисток - відданість у любові;
- барвінок - цілющу силу і вічну любов;
- мальва - віру, надію і любов;
- калина - жіночу красу;
- ромашка - сонце, чистоту і вірність;
- вусики хмелю - гнучкий і гострий розум;
- мак - родючість;
- незабудка - сталість і вірність.
Втім, необов'язково збирати в своєму вінку всі ці дванадцять трав. Досить вибрати кілька трав, які найбільше відповідають заповітному бажанню людини (скажімо, знайти любов або домогтися успіху) – а до них додати звичайні польові квіти, що знайдуться в своєму саду або на найближчому лузі (у бабусі в переході метро).
У такому вінку потрібно проходити все свято - а потім пустити по воді (деякі ще ставлять всередину свічку). Вважається, що чим далі поплив вінок – тим щасливішим буде його володар цього року. А якщо ще й свічка не згасне - то і в любові все у господині вінка буде благополучно.
Що не можна робити на Івана Купала
За старих часів це свято відзначали всією громадою: пропускати гуляння було не можна, особливо жінкам. Люди вірили: та жінка, що не прийшла на свято – відьма. І нічим хорошим така репутація не оберталася.
Ще на Івана Купалу не можна лягати спати: інакше, мовляв, нечисть каверзу неодмінно влаштує.
А ось церква, навпаки, цього дня забороняє проводити будь-які купальські ритуали й обряди – а потрібно лише молитися святому Іоанну Хрестителю.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред