Молочний шоколад може бути не першим продуктом, про який ви думаєте, коли вирішуєте сісти на дієту, відому своїм високим вмістом цукру, жиру і калорій.
Але, як з'ясували вчені, початок дня з шоколаду може мати "несподівані переваги", допомагаючи організму спалювати жир.
Дослідники з Бригама і жіночої лікарні в Бостоні, США, дали 100 грамів молочного шоколаду 19 жінкам в постменопаузі протягом однієї години після пробудження і за годину до того, як вони вирушили спати протягом двох тижнів, пише Mirror.co.uk.
читайте такожЧому жінкам корисно їсти шоколад ввечері-відповідь дієтологів
Результати показали, що споживання шоколаду не вплинуло на вагу учасників і фактично сприяло зниженню ваги.
У ньому говориться, що вживання шоколаду вранці може дійсно допомогти спалити жир і знизити рівень глюкози в крові.
Можливо, це пов'язано з флаванолами, корисними хімічними речовинами, які природним чином містяться в какао і які посилюють окислення жирів.
У той час як вживання шоколаду на ніч допомогло регулювати режим сну і змінити обмін речовин.
В ході випробування учасникам дозволялося їсти "будь-яку іншу їжу", включаючи солодкі, крім їх дієти з молочного шоколаду.
Френк А.Дж. Л. Шеєр, нейробіолог, що спеціалізується на розладах сну і циркадних розладах, сказав: "вживання шоколаду вранці або ввечері / вночі має різний вплив на голод і апетит, окислення субстратів, рівень глюкози натщесерце, мікробіоту (склад і функції), ритми сну і температури.
"Наші висновки свідчать про те, що не тільки те, що ми їмо, але і коли ми їмо, може впливати на фізіологічні механізми, що беруть участь у регуляції ваги тіла".
Дослідники додали: "результати показують, що жінки були менш голодні, коли їли шоколад, і відчували менше бажання солодкого, ніж без шоколаду, особливо коли приймали шоколад ввечері / вночі.
"Більш того, щоденний рівень кортизолу був нижчим при вживанні шоколаду вранці, ніж увечері / вночі".
Проте, шоколад все ж слід вживати в помірних кількостях як частина збалансованої дієти.
Нове дослідження, опубліковане в The FASEB Journal, слідує за іншим недавнім дослідженням потенційних переваг вживання какао, основного інгредієнта шоколаду.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред