Тиск суспільства - річ неприємна. Але ще більш неприємний стан, коли артеріальний тиск організму далекий від показників, рекомендованих медиками. Чи можна неправильно виміряти тиск - відповідь на це питання однозначна. Можна! Так трапляється, якщо допускати помилки при процедурі, власне, вимірювання тиску (що систолічного, що діастолічного).
Головні помилки при вимірюванні тиску:
- Манжета тонометра дуже велика або неправильно закріплена (занадто нещільно або над рукавами верхнього одягу);
- Людина не знаходиться мінімум п'ять-шість хвилин у спокої перед вимірюванням;
- Людина активно базікає під час вимірі;
- Людина випила кави, міцного чаю, чарку спиртного напою або викурила сигарету з тютюном;
- Людина вибрала незручну позу - особливо, якщо поза нога за ногу (вона сильно впливає на точність показників);
- Чи не витриманий перерву дві-три хвилини між вимірами на правій і на лівій руці (пауза необхідна, щоб судини прийшли в колишнє положення);
- Людина не сходила по малій фізіологічній нужді до вимірювання (це може підвищити показники).
Може скластися така ситуація, що тонометр після вимірювання продемонструє трохи спотворені показники тиску.
Як зрозуміти, що тонометр бреше:
- Якщо людина активно рухалася незадовго до вимірювання, або совалася на м'якому місці під час самого процесу;
- Якщо людина помістила руку в неправильне положення під час вимірювання;
- У механічних тонометрах виникають проблеми, якщо власник не проводить метрологічну перевірку манометра, не стежить за зношеністю манжетки, не дотримує щільності прилягання в місці з'єднання груші, трубки і манжети, а також не стежить за станом запірного клапана і спускового гвинта.
В електронному тонометрі причиною неправильних показань може бути експлуатація не за інструкцією - в результаті якої пошкоджується електронний блок, а також зношується манжетка. Якщо ж прилад зовні в порядку, але все одно виникають проблеми, то його потрібно віднести на ремонт в аптеку. Плюс, деякі моделі (наприклад, напульсні автомати) можуть спотворювати дані, коли їх використовують для пацієнтів старше 40 років. Як кажуть медики, це пов'язано зі все більшою віддаленістю приладу від серцевого м'яза і деякими віковими змінами судин.
Фахівці вважають, що напівавтоматичні тонометри набагато більш надійні, ніж їх автоматичні аналоги, оскільки кількість автоматизованих процесів в них зменшено за рахунок механічного процесу нагнітання повітря в манжету. Але і вони також можуть давати похибки (при неправильній експлуатації).
За словами медиків, незважаючи на сотні моделей електронних тонометрів, вони все одно рекомендують пацієнтами і в повсякденній практиці використовувати механічні апарати (оскільки вони не дають похибки при аритмії або слабкому пульсі).
Інші новини:
- Вчені знайшли нову небезпеку високого тиску
- Як підняти низький тиск: кардіолог дала прості поради
- Як знизити тиск в домашніх умовах: 5 народних засобів
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред