Як вийти на пенсію 2023 Україна
З 1 січня нинішнього року в нашій країні форма виходу на пенсію за віком були помітно змінені-в ході реалізації етапів пенсійної реформи. В ході неї якраз і передбачається нове підвищення віку виходу.
Тепер українцям для того, щоб вийти на пенсію за віком (в 60 років) потрібно мати страховий стаж від 29 років і більше. Але ось з 1 січня майбутнього року така умова буде змінено ‒ додасться плюс один рік до обов'язкового страхового стажу.
Для того, щоб вийти на пенсію у віці 60+, потрібно буде мати визначений законом такий страховий стаж:
- у 63 роки - від 20 до 30 років у 2023 році (у 2022 році від 19 до 29 років);
- у 65 років - від 15 до 20 років у 2023 році (у 2022 році від 15 до 19 років).
Перевірка страхового стажу кажуть експерт, зазвичай строго визначається за датою досягнення людиною 60-річного (або старше) віку.
Якщо у людини немає потрібного страхового стажу для виходу на пенсію за віком після 60 і 63 років, то її мінімальну можна отримати після того, як людина досягне 65 років (правда, якщо у нього при цьому мінімальний страховий стаж не менше 15 років).
У разі, якщо людині все ж продовжить працювати і при цьому буде офіційно працевлаштований і отримає необхідний страховий стаж, пенсія йому може бути призначена відразу після отримання стажу.
Далі - громадяни, які не досягли пенсійного віку та/або не зуміли накопичити потрібний страховий стаж, відповідно, не мають право виходити на пенсію за віком. Але мають право отримати тимчасову грошову допомогу. Вона конкретно призначається органами соцзахисту населення і виплачується особі аж до досягнення нею віку отримання права на призначення пенсії (крім, відповідно, строго передбачених законом випадків).
Скільки потрібно стажу для пенсії в 2023 році Україна
Якщо трудового стажу не вистачає для пенсії за віком, то його завжди можна докупити, кажуть чиновника. І тут в українців є два способи, які безпосередньо залежать від того, скільки у людини є грошей в наявності.
Перший - купити все і відразу. Чи то пак всі відсутні року стажу докуповуються все і відразу. І тоді вони миттєво будуть враховані чиновниками Пенсійного фонду під час розрахунку пенсії.
Доплати за стаж розраховуються за формулою : Д = З*до*м.
Розшифровується це так:
- Д - доплата за відсутній стаж;
- З - страховий внесок з мінімальної зарплати зі ставкою ЄСВ - 22%;
- До - коефіцієнт вартості компенсації, який застосовується при одноразовій оплаті;
- М - кількість місяців стажу, яких не вистачає для пенсії;
Величина коефіцієнта "до", до слова, залежить від кількості років докуповуваного стажу.
Другий - купити стаж, так би мовити, окремими платежами. Для цього потрібно звернутися до податкової служби за місцем своєї реєстрації/проживання та укласти відповідний договір.
Документ, однак, не можна підписати на термін менше року (а ось максимальний термін не обмежений) з обов'язковими щомісячними платежами. І їх розмір яких не може бути менше, ніж мінімальний страховий внесок.
У цьому випадку застосовується така формула:
Д = З * М
Відповідно, під час оплати в розстрочку в ній немає "коефіцієнта вартості компенсації". А це, відповідно, всерйоз здешевлює покупку. Однак, враховуватися при розрахунку пенсії куплений буде тільки після закінчення терміну його повної оплати.
Інші новини:
- Правила розрахунку пенсій перепишуть: як враховуватимуть "військові" зарплати - рішення Ради
- Пенсії в Україні: кому очікувати підвищення восени і взимку
- Отримати одразу шість пенсій авансом: у Пенсійному пояснили, хто з українців має право
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред