"ПаУза" чи "паВза", "лаУреат" чи "лаВреат": Авраменко приголомшив змінами у правописі

3 червня 2023, 19:05
8803
Авраменко розповів про зміни в українському правописі та зауважив, що ці зміни пов'язані не лише з милозвучністю, а й з логікою.
Авраменко
Авраменко розповів про зміни в українському правописі / Колаж: Главред, фото: скріншот із відео

Відомий вчитель та мовознавець Олександр Авраменко присвятив свій експрес-урок з української мови нововведенням у правописі.

"Друзі, віднині правильними вважаються обидва написання: "паУза" і "паВза", "аУдиторія" і "аВдиторія", "фаУна" і "фаВна", "лаУреат" і "лаВреат", - зазначив мовознавець.

'ПаУза' чи 'паВза', 'лаУреат' чи 'лаВреат': Авраменко приголомшив змінами у правописі
Авраменко розповів про зміни в українському правописі / скріншот

Як пояснив Авраменко, передавання давньогрецького "au" за допомогою "ав" пов'язане із законами милозвучності нашої мови.

"Ми уникаємо збігу голосних звуків. Пишемо і вимовляємо "аВтомобіль", а не "аУтомобіль", "аВтор", а не "аУтор", "ПаВло", а не "ПаУло", - підкреслив він.

За словами мовознавця, ця зміна пов'язана не лише з милозвучністю, а й з логікою.

"Ось послухайте. У Стародавній Греції переможців будь-яких змагань нагороджували вінком з лавру. Тому й називали їх лаВреатами. Тоді чому сьогодні в слові "лавровий" пишемо букуву "в", а в похідному від нього – "лауреат" – літера "у"? Бо так в російській мові. Ще в сталінські часи з української мови вихолостили все, що відрізнялося від російської. А сьогодні ми повертаємо втрачене", - пояснив Авраменко.

'ПаУза' чи 'паВза', 'лаУреат' чи 'лаВреат': Авраменко приголомшив змінами у правописі
Авраменко розповів про зміни в українському правописі / скріншот

Хто такий Олександр Авраменко?

Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).

Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.

Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016).

Є автором і диктором тексту "Радіодиктант національної єдності" на "UA: Українське радіо" (від 2005), пише Вікіпедія.

Нагадаємо, нещодавно мовознавець Олександр Авраменко відповів, як сказати українською "по щелчку пальцев". Відомий український вчитель назвав аж 5 милозвучних варіантів.

Також нещодавно Олександр Авраменко запропонував виконати цікаве тестове завдання, яке змушує багатьох українців чухати голову. У завданні є три слова: досвід, освіта та диплом. Мовознавець пропонує поєднати їх із наступними словами: отримувати, набувати, здобувати, одержувати.

Дивіться відео про те, як правильно висловити вдячність українською:

Дивіться більше цікавих уроків від Авраменка:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти