Хліб буває різний. То строгий житній, то хмільний і солодкий. Але ще з глибин століть до нас прийшли різні традиції, які свідчать – ніяк не можна пускати тему "Як правильно різати хліб прикмети" на самоплив. Трохи детальніше розповімо про них.
Чому не можна ламати хліб
Ще за часів, коли люди масово вірили в Перуна, Дажбога і Ярила, було прийнято – не можна під час застіль ламати хліб. Тоді люди вірили - той, хто ламає хліб, точно також і ламає свою долю. Адже якщо відламувати шматки хліба руками, то крихти рясно будуть падати на стіл і підлогу – та так, що їх не збереш потім і не згодуєш птахам або домашнім тваринам. Це вже не кажучи про те, що безцільно зниклий хліб, вірили люди, притягує в сім'ю хвороби і злидні.
Хто повинен різати хліб в будинку
Тут народні традиції ніякої емансипації жіночої не визнають- брати ніж і різати хліб в будинку повинні виключно чоловіки. Причому навіть у звичайні дні, не кажучи вже про святкові застілля (у дні, наприклад, церковних свят). Особливо діставалося святкового короваю. Більш того, його потрібно було різати тільки особливим ножем. Господар будинку (чистий, вимитий, в святковій сорочці) брав свеженаточенний ніж в праву руку і починав різати − з хлібної голови саме так називали підняту частину короваю. Але і це ще не все. В окремих землях побутував ще більш складний звичай. Перш ніж різати хліб для гостей, чад і домочадців, господар будинку зобов'язаний був вийти босий на вулицю рано вранці − і вставати чітко в променях сонця, що сходить. А потім, знову ж таки, босоніж пробігтися по росі. І тільки потім, долучившись, так би мовити, до природи, міг приступати до різання короваю. І це нібито забезпечувало всім, хто з'їсть до заходу сонця хоча б шматочок цього короваю, довге життя і міцне здоров'я.
Як потрібно поводитися з хлібом
- Ні в якому разі не купуйте багато хліба про запас - і грошей заощадите, і продукт не зіпсуєте (в іншому випадку надлишок хліба засохне);
- Не кладіть хліб у поліетиленові пакети. Виключно в спеціальній хлібниці або в мисці, під якою лежить чиста тканинна серветка;
- Ніяк не можна відрізати від батона або буханки відразу багато шматочків (тільки в разі потреби);
- Якщо у вас накопичилося багато черствого хліба, то використовуйте його для грінок, сухариків або для виготовлення котлет.
Інші матеріали про прикмети:
- Навіщо 9 лютого в будинку потрібно запалити свічки і розвести вогонь: прикмети і що не можна робити
- Навіщо 10 лютого потрібно перепирати всі речі в будинку: прикмети і що не можна робити
- Чому кішка спить на людині: містика, прикмети і наука пояснюють поведінку улюбленця
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред