Чому ніколи не треба "вибачатися": мовознавець вказав на найпоширенішу помилку

12 червня 2023, 06:15оновлено 13 червня 2023, 16:48
189901
Слово "вибачаюсь" використовується досить часто, але насправді так говорити неправильно. Авраменко пояснив, як його краще замінити.
Александр Авраменко, украинский язык
Використовувати слово "вибачаюся" неправильно/ скрин

Коли виникає потреба попросити у когось вибачення, часто у нас може мимовільно проскакувати звичне слово "вибачаюсь". І хоч українці його часто використовують, насправді так говорити неправильно.

Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці пояснив, чому неправильно використовувати це слово і як його можна замінити.

"Вибачаюся" означає "вибачаю себе". А й справді нелогічно, коли людина сама себе вибачає. Запам’ятайте, "сь" колись означало "себе", ось те "сь", що в кінці дієслів. Порівняйте: мити себе – митися, одягати себе – одягатися. А вибачати себе – вибачатися", – пояснив мовознавець.

Він наголосив, що варто уникати використання цього слова.

Але є цілий список слів, якими можна замінити слово "вибачаюся". Авраменко наголосив, що арсенал етикетних формул вибачення у нашій мові багатий. Ось ці слова:

  • вибачте,
  • пробачте,
  • прошу вибачення,
  • прошу пробачення,
  • даруйте,
  • перепрошую.
Украинский язык
Є багато альтернатив для слова "вибачаюся"/ скрін

"Насамкінець лише додам, що вживаючи правильні етикетні формули ви виявляєте повагу до своїх співрозмовників", – підсумував мовознавець.

Хто такий Олександр Авраменко?

Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).

Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.

Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.

Раніше Авраменко пояснив, як правильно казати – будь ласка чи прОшу. Насправді схожі за значенням слова можуть мати різне застосування залежно від ситуації.

Також раніше мовознавець Авраменко розповів, чому ми неправильно називаємо каву і як сказати правильно – еспресо чи еспрессо, лАте чи латЕ. У назвах різних кавових напоїв дуже легко припуститися помилок.

Дивіться відео з поясненням Авраменка, як правильно просити вибачення:

Вас також може зацікавити:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
^
Ми використовуемо cookies
Прийняти