Верховна Рада України 279 голосами ухвалила у другому читанні так званий Закон про олігархів (№5599).
Проголосували "за":
- "Слуга народу" - 229
- "За майбутнє" - 18
- "Довіра" - 15
- "Голос" - 11
Проголосували "проти":
- "Євросолідарнысть" - 23
- "ОПЗЖ" - 20.
Закон про олігархів: що він передбачає
Олігархом визнаватиметься особа, яка має значний економічний або політичний вплив у суспільному житті. Також щоб вважатись олігархом необхідно мати значний вплив на засоби масової інформації, бути монополістом на загальнодержавному товарному ринку та володіти активами на більше ніж 1 мільйон прожиткових мінімумів (2379 грн). Також документом передбачено створення "реєстру олігархів".
Рішення щодо того, кого визнавати олігархом, прийматиметься РНБО, на якій головує президент.
До офіційно визнаних олігархів будуть застосовувати ряд обмежень. Зокрема, буде заборонено здійснювати внески на підтримку політичних партій та брати участь у великій приватизації.
Історія питання
Секретар РНБО Олексій Данилов 11 травня розповів про те, що президент доручив Радбезу, Антимонопольному комітету та Офісу глави держави розробити проект закону про статус олігархів в Україні. Згідно з його заявою, до списку олігархів можуть потрапити 13 українських громадян, які впливають на політичний процес в країні.
2 червня законопроект Володимира Зеленського "про олігархів" з'явився у Верховній Раді. Ініціатива передбачає створення реєстру олігархів в Україні, який буде вести РНБО.Радник глави ОП Михайло Подоляк казав, що якщо великий бізнес протистоятиме антиолігархічним ініціативам Зеленського, то держава вживатиме відповідних заходів.
1 липня Верховна Рада в першому читанні прийняла законопроект. Ініціативу підтримали 275 парламентаріїв. До другого читання депутати внесли в антиолігархічний законопроєкт Зеленського 1200 правок .
Сварка серед "слуг народу" через закон про олігархів
10 вересня Разумков направив законопроєкт про олігархів до Венеціанської комісії. Голова фракції Слуга народу Давид Арахамія закликав спікера Ради не робити цього до прийняття законопроєкту в цілому. Однак Разумков сказав, що відправка законопроєкту до Венеціанської комісії не перешкоджає його розгляду Верховною Радою у другому читанні.
17 вересня Арахамія заявив, що, на його думку, Разумков навмисне намагається "збити" закон про олігархів. Того ж дня Арахамія, Стефанчук і Разумков у прямому ефірі програми "Свобода слова" посварилися через законопроект. Разумков заявив, що був змушений направити законопроект на експертизу на вимогу чотирьох опозиційних фракцій. Натомість його заступник віце-спікер Стефанчук дорікнув Разумкову "подвійними стандартами", адже він раніше не направив законопроект про місцеві референдуми до Венеціанської комісії, аргументуючи це тим, що комісія "дуже завантажена" роботою.
21 вересня радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що між спікером Верховної Ради Дмитром Разумковим і партією "Слуга народу" проявилися "фундаментальні розбіжності".
Разумков під час розгляду закону знаходився на самоізоляції у зв'язку з позитивним тестом на коронавірус.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред