Згідно з дослідженням Вашингтонського університету в Сент-Луїсі, ранні стадії хвороби Альцгеймера, типу недоумства, можуть бути виявлені у людини за кермом.
Незважаючи на те, що з віком схильність кожної людини змінюється, деякі тонкі відмінності можуть вказувати на цей стан.
Експеримент під керівництвом Кетрін Роу і Ганеша Бабулала, що фінансується Національним інститутом старіння, хотів з'ясувати, чи можна виявити ці відмінності в русі за допомогою пристроїв відстеження місця розташування на основі глобальної системи позиціонування (GPS), пише Express.co.uk.
читайте такожВисокий рівень цієї речовини в крові в молодому віці веде до Альцгеймера
Група людей старше 65 років у штаті Міссурі, США, погодилася на те, щоб їх водіння було під пильним наглядом протягом одного року.
Дослідження DRIVES, як це було названо, також прагнуло з'ясувати, чи може вивчення водійських звичок однієї тільки цієї групи виявити початок хвороби без необхідності в дорогих медичних процедурах.
Через 365 днів дослідники були впевнені, що це можливо.
Медичні тести з 139 осіб, які брали участь у дослідженні, вже показали, що приблизно половина з них страждає дуже ранньою або" доклінічною " хворобою Альцгеймера. Інша половина-ні.
І аналіз їх водіння показав помітні відмінності між двома групами.
Люди з Доклінічною хворобою Альцгеймера, як правило, їхали повільніше, здійснювали різкі зміни, менше виїжджали вночі і в цілому проїжджали менше кілометрів.
Вони також відвідали меншу кількість пунктів призначення під час водіння, дотримуючись трохи більш обмежених маршрутів.
Сайех Баят, кандидат наук з Університету Торонто, який також керував дослідженням, сказав ""те, як люди пересуваються в повсякденному середовищі, від місць, які вони відвідують, до того, як вони водять машину, може багато чого розповісти нам про їхнє здоров'я".
GPS-трекери, встановлені на автомобілях учасників, детально фіксували ці рухи, а також коли вони відбувалися.
Раніше учасники були розділені на учасників з доклінічною хворобою Альцгеймера та тих, хто не використовував медичні тести, такі як тести спинномозкової рідини та сканування позитронно-емісійної томографії (ПЕТ).
Використовуючи результати даних про водіння, вони змогли розробити модель, яка могла б спрогнозувати ймовірність доклінічної хвороби Альцгеймера, використовуючи його вік і дані про водіння за допомогою GPS.
Цей метод виявився точним на 86 відсотків.
Баят додав ""використовуючи ці дуже мало показників... ви дійсно можете з дуже високим ступенем впевненості визначити, чи є у людини доклінічна хвороба Альцгеймера чи ні".
Модель була ще більш точною (90 відсотків), коли в неї були додані результати генетичного тесту на генотипування хвороби Альцгеймера, відомого як аполіпопротеїн E (APOE), який вказує, чи є у вас спадковий ризик хвороби Альцгеймера.
Але прогноз, заснований тільки на віці і водінні, був майже таким же точним.
Слід зазначити, що необхідні більш масштабні рандомізовані дослідження, щоб показати певний зв'язок між виявленою поведінкою при водінні і доклінічною хворобою Альцгеймера.
Але зміна поведінки людей під час водіння, коли вони хворіють на хворобу Альцгеймера, добре задокументована.
Національна служба охорони здоров'я повідомляє, що на ранніх стадіях основною ознакою хвороби Альцгеймера є провали в пам'яті.
Людина з ранньою хворобою Альцгеймера може:
- забути про недавні розмови або події
- втратити предмети
- забути назви місць і предметів
- важко підібрати правильне слово
- повторні питання
- виявляти неефективність суджень або їм важче приймати рішення
- стають менш гнучкими і не наважуються пробувати щось нове
Також часто спостерігаються ознаки зміни настрою, такі як посилення занепокоєння або збудження або періоди замішання.
Якщо ви турбуєтеся про свою пам'ять або думаєте, що у вас слабоумство, непогано було б звернутися до терапевта.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред