Відомий вчитель та мовознавець Олександр Авраменко у своєму експрес-уроці з української мови розповів, як правильно називати варені та смажені яйця.
"Часто можна почути суржикове "приготуй яєчко всмятку". По-перше, не "яєчко", а яйце, бо яєчка – це парна чоловіча статева залоза. По-друге, не "всмятку", а некруте (рідке) яйце", - розповів Авраменко в ефірі "Сніданку з 1+1".
Як підсумував мовознавець, яйця можуть бути крутими (якщо жовток доведено до твердого стану) та некрутими (якщо жовток рідкий).
"Далі розмова піде про смажені яйця. Типове запитання від наших глядачів: "Як називається українською яєчня глазунья?". Яєчня з цілим жовтком називається оката яєчня", - пояснив Авраменко.
Також він розповів, як правильно: яєЧня чи яєШня. За словами мовознавця, обидва варіанти правильні. Проте слово "яєШня" у словниках позначене як застаріле.
"Ось і все. Насамкінець лише додам, дбаймо про те, щоб Україна говорила грамотно", - додав мовознавець.
Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).
Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.
Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.
Нагадаємо, раніше Олександр Авраменко розповів про слово "паляниця", яке російські загарбники не можуть вимовити. Саме тому, в часи війни це слово стало маркером – свій-чужий.
Також Авраменко присвятив один із своїх уроків найрезонанснішій зміні у правописі. Так, мовознавець запропонував пройти невеличкий тест. Як би ви написали по батькові від імені Ігор: Ігорович, Ігоревич, Ігорьович?