Малинова наливка - що на горілці, що без - приголомшливо смачний, солодкий і приємний напій, який добре вживати в жарку літню пору.
У чому наш народ неабияк набив руку, так це у власноручному виготовленні усіляких алкогольних смаколиків. І ягодою малиною городи українців особливо багаті. Тобто нічого не заважає їм робити приголомшливо смачну і соковиту наливку. Як водиться, є два основні варіанти - малинова наливка без горілки і, відповідно, на горілці (або на самогоні). Розповімо про обидва.
Але спершу над малиною потрібно ретельно попрацювати - перебрати ягоди і залишити виключно хороші, а не зіпсовані ягоди.
Якщо малина сильно забруднена землею, то її спочатку перебирають, а потім ретельно миють невеликими частинами. Пригорщі ягід переміщують в друшляк, а вже його повільно опускають в тазик, сильно наповнений водою.
Якщо в Малині люди знайшли личинки малинових жучків, то все ягоди потрібно акуратно класти в солону воду (в пропорції на літр води – чайну ложку солі). Тримати там від десяти до дюжини хвилин. Потім частина води з личинками потрібно злити, а самі ягоди промити ‒ так, як було описано вище.
Наливка з малини без горілки
Що потрібно:
вода - стакан 200 грамів;
цукор - 0,8 кілограма;
малина - два кілограми.
Рецепт малинової наливки:
Малину і цукровий пісок закинути в трилітрову простерилізовану посудину, укладаючи шарами;
Залити воду так, щоб в посудині залишилося два-три сантиметри вільного простору - воно потрібно для того, щоб піна вільно виділялася потім;
Малиново-цукрову суміш розім'яти, користуючись для цього качалкою;
Зверху встановити хірургічну рукавичку з невеликим отвором в одному з пальців. Потім посудину поставити в гарне освітлюване місце ‒ наприклад, на підвіконня, який на сонячній стороні квартири;
Спершу на ємності виступить піна, потім рукавичка наповниться повітрям (через двадцять-сорок п'ять днів) - значить, малинова наливка на фінальному етапі,
Коли рукавичка опаде (водяний затвор перестане пускати бульбашки), то потрібно процідити вийшов напій через марлю.
Розлити рідини в судини для зберігання, а потім ретельно закоркувати. Потім наливку потрібно витримувати в прохолодному і неосвітленому приміщенні (при температурі від 5 до 16 градусів за шкалою Цельсія) 2-3 місяці. Термін придатності в холодильнику або підвалі — 1-2 роки. Міцність - 7-12 градусів.
горілка (самогон або розбавлений спирт 40-45 градусів) - півтора літра;
Рецепт:
Акуратно розім'яти малину, а потім засипати в ємність;
Залити горілку так, щоб рідина перевищувала рівень ягід на два-три сантиметри;
Посудина ретельно закрити, а потім заховати в теплому і неосвітленому місці. Один раз в день струшувати;
Всю настоянку фільтрувати через марлю;
Малиновий м'якуш віджати, а отримане перемішати з водою і цукром в каструлі, закип'ятити, відварити на невеликому вогні п'ять хвилин (потім акуратно прибираючи піну ложкою). Готове сиропне місиво прибрати і дати охолонути;
Коли сироп охолоне до кімнатної температури, то залити в нього малинову горілку, а потім - перемішати;
Напій ретельно відфільтрувати через марлю, потім перелити в чисту посудину і закрити.
Сховати домашню наливку з малини на горілці в місце, яке є темним і холодним, де і залишити на місяць - щоб настоялося
Відфільтрувати через вату, розлити в судини, закоркувати. Термін придатності - дванадцять-чотирнадцять місяців. Міцність - 14-16 градусів.