Дослідження американських вчених показали, що більша частина системних побічних реакцій з боку організму людини після вакцинації викликані так званим ефектом ноцебо – очікуванням негативних наслідків і самонавіюванням.
До таких висновків вчені дійшли після аналізу даних 45 тисяч людей, які вакцинувалися від коронавірусу, пише JAMA Network Open.
Згідно з результатами дослідження, ефектом ноцебо можна пояснити:
- майже 76% системних побічних реакцій після першої дози COVID-вакцини,
- 52% – після другої дози.
Під час дослідження людей поділили на дві групи. Для тих, хто увійшов до першої, вводили реальний препарат, а всім іншим – звичайну речовину.
Серед людей, яким вкололи справжню вакцину, певні побічні реакції з’явилися у близько 46% осіб. У той же час в групі людей, яким вкололи несправжній препарат, про такі реакції заявили 35% учасників. У другій групі серед тих, хто заявив про "побічки", вони проявлялися або у вигляді головного болю (19%), або у вигляді втоми (17%).
Після другої дози із групи людей, яким кололи справжній препарат, про побічні реакції заявив 61% осіб, з другої групи – 32%.
Таким чином науковці розрахували, що ефект ноцебо відповідає за 76% системних побічних реакцій після першої дози й за 52% – після другої.
Раніше у компанії Moderna заявили, що можуть випустити комбіновану вакцину, яка захищатиме одночасно від коронавірусу і грипу. Зараз вакцина перебуває на стадії експериментальних випробувань, її планують випустити у 2023 році.
Вас також може зацікавити:
- Кабмін розширив список українців, які підлягають вакцинації від COVID-19: кого чекають уколи
- Україна вводить бустерну дозу COVID-вакцини для усіх громадян
- "Це безпечно": в Україні обдумують введення COVID-вакцинації для дітей від 5 років
- Вакцинація від COVID-19 стане регулярною – у Pfizer зробили невтішний прогноз
- МОЗ спростило вакцинацію підлітків від COVID-19: головні зміни
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред