Що означає слово "стельмах" і звідки пішло таке прізвище: Авраменко дав пояснення

12 липня 2023, 06:40оновлено 15 липня 2023, 17:01
55436
Прізвище Стельмах дуже поширене в Україні. Але мало хто здогадується, від якого саме слова воно пішло і що означає це слово.
Украинский язык, Александр Авраменко
Авраменко пояснив, що означає слово "стельмах" і звідки пішло таке прізвище/ скрін

Слово "стельмах", найімовірніше, чув кожен українець. Але мало хто здогадується, що саме воно означає і чому не завжди ми розуміємо його правильно.

Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці пояснив, що означає це слово і чому від нього утворилося поширене українське прізвище.

"Сьогодні будемо збагачувати наш словник. Напевно, всі чули слово "стельмах". Але що воно означає. Хтось скаже: "Це український письменник". Так, але що означає загальна назва", – зазначив мовознавець.

Якщо вас цікавить вивчення української мови, радимо прочитати також наступний матеріал: Що означає вислів "на руку ковінька": Авраменко дав несподівану відповідь

Проведене на вулицях Києва опитування показало, що коли люди чують слово "стельмах", то переважно одразу їм на думку спадає таке прізвище і відомий український письменник.

"Запам’ятайте: "стельмах" – це назва нині рідкісної професії. Стельмах – це майстер, який робить вози, сани, колеса. А в деяких діалектах "стельмахом" називають тесляра – майстра, що обробляє дерево чи споруджує дерев’яні будови", – пояснив Авраменко.

Він нагадав, що багато давніх українських прізвищ походять від тих чи інших ремесел, якими міг займатися предок людини.

"Тобто якщо у Тараса Шевченка хтось із далеких родичів був шевцем, а швець виготовляв або лагодив чоботи, то у Михайла Стельмаха родичі колись виготовляли вози, сани і колеса", – розповів мовознавець.

Дивіться відео з поясненням Авраменка, що означає слово "стельмах":

Хто такий Олександр Авраменко?

Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).

Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.

Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.

Раніше мовознавець Авраменко пояснив, чому ми неправильно вживаємо слово "заставляти". Досить часто ми використовуємо це слово не у тому значенні, яке воно має насправді, і навіть не здогадуємося про це.

Також раніше Авраменко пояснив, що означає слово "звитяга" і чому ми неправильно його вживаємо. Слово "звитяга" у час війни в Україні вживається часто, але не всі знають, що воно точно означає.

Вас також може зацікавити:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
^
Ми використовуемо cookies
Прийняти